Szkoła Równych Szans
(wiecej)
LOGO
(wiecej)

2016/2017

Uczniowie klas I gimnazjum na giełdzie…

 

Uczniowie klas I gimnazjum na giełdzie…

 

W dn. 13.06.2017r. uczniowie pierwszych klas gimnazjum wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę szkolną na Giełdę Papierów Wartościowych. Budynek Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, choć ładny z zewnątrz nie zdradzał nam swojej wyjątkowej, nowoczesnej architektury. Eleganckie przeszklone wnętrze giełdy przywitało nas wraz z imponującą rzeźbą byka (symbolem hossy na giełdzie), który pojawił się tam po raz pierwszy w 20. rocznicę wolnych wyborów z 1989 roku.

Od tego miejsca,  rozpoczęliśmy zwiedzanie giełdy pod okiem pani przewodnik, która przybliżyła nam nie tylko historię polskiej Giełdy Papierów Wartościowych, ale także wytłumaczyła zasady notowań, prac biur maklerskich oraz kupna akcji i obligacji.

Następnie schodami ruchomymi wjechaliśmy na trzecie piętro budynku. Tutaj najbardziej zawiódł widok pustej sali notowań. Okazało się, że od kilku lat nie panuje już tam taki ruch, jak w amerykańskich produkcjach, ponieważ wszystkie transakcje odbywają się drogą elektroniczną przy udziale maklerów, znajdujących się w swoich biurach maklerskich. Jedynie wystrój jest wciąż taki sam (np. wielkie zegary, wskazujące godziny na wielkich, światowych giełdach, takich jak Tokio, Nowy Jork czy Hong Kong, ).

Ostatnim punktem naszej wizyty było zapoznanie się z prezentacją na temat zasad panowania na giełdzie, a także sposoby zarabiania na notowaniach giełdowych.

Oczywiście w drodze powrotnej musieliśmy wzmocnić nasze „brzuszki” i zawitaliśmy w KFC, po którym powróciliśmy do Słupna.

Wycieczka uznana była za uczniów za bardzo udaną. Młodzież zrozumiała co robić w życiu, aby stać się inwestorem i dobrze oraz rozsądnie zarobić na swojej oraz innych firmach. Plany na przyszłość były ogromne, a dyskusją, co daje większy zysk – akcje czy obligacje nie było końca. Jednym słowem wycieczka zmobilizowała do pilnej nauki matematyki, by szybko liczyć pomnożony kapitał.

 

Joanna Rosz

„Poznajemy Góry Świętokrzyskie”

 

„Poznajemy Góry Świętokrzyskie”

 

W dniu 19.06.2017r. uczniowie klasy Ia, Ic i IIa gimnazjum wczesnego ranka udali się na wycieczkę szkolną w Góry Świętokrzyskie. Zwarci i gotowi o godz. 5.00 rano wyruszyliśmy spod budynku naszej szkoły. Po 3,5 godzinach drogi o godz. 8.30 przywitaliśmy się z Przewodnikiem Chęcińskim pod ruinami Zamku w Chęcinach. Z parkingu musieliśmy podejść na wzgórze zamkowe drogą przez las ok. 15min. Pan Dominik Kowalski – nasz przewodnik – bardzo przystępnym, młodzieżowym językiem przybliżył nam postacie polskich władców, których wizerunki mogliśmy podziwiać podczas całej drogi do ruin. Nie zwiedzaliśmy zamku wewnątrz, ponieważ żadna z komnat nie ocalała. Pozostała tylko wieża zamkowa. Pokonaliśmy 162 stopnie i naszym oczom ukazał się piękny krajobraz na Kielce i Góry Świętokrzyskie. Mieliśmy okazje zobaczyć skarbiec, lochy, a także chęciński dziedziniec, jednak największe emocje wśród uczniów wywołały elementy scenograficzne. Młodzież mogła poczuć się jak polscy średniowieczni żołnierze, zakładając zbroję, chełm, a nawet wchodząc do lochu czy zapinając na sobie starodawne dyby.

Kolejnym punktem naszej wycieczki, do którego dotarliśmy około południa, były Park Rozrywki „Sabat Krajno”, gdzie spędziliśmy resztę dnia. Pierwszym punktem wizyty w Krajnie była Aleja Miniatur „Wonderful World”, gdzie zobaczyliśmy najwspanialsze budowle i dzieła stworzone przez naturę. Większość podziwianych przez nas modeli wykonana została w skali 1:25, dzięki czemu łatwo możemy porównać wielkość poszczególnych budowli. Sercem całego kompleksu jest watykańska bazylika z Placem Świętego Piotra. Skoro mowa o Włoszech, wśród miniatur, które podziwialiśmy nie mogło zabraknąć słynnego mostu Rialto w Wenecji i tak chętnie odwiedzanych przez turystów babtysterium i Krzywej Wieży w Pizie. Z Włoch przenieśliśmy się przed słynną Operę w Sydney. Stąd udaliśmy się do Ameryki Północnej, a konkretnie do Orlando na Florydzie, gdzie zobaczyliśmy znany z filmów Walta Disney’a Zamek Kopciuszka. Największą uwagę uczniów przykuły modele zniszczonych w zamachu terrorystycznym wież World Trade Center, a także znana nam wszystkim Statua Wolności, obok której znajduje się kolejny symbol Stanów Zjednoczonych – Biały Dom. Podziwialiśmy też Górę Rushmore upamiętniającą prezydentów USA oraz to, z czego natura amerykańska słynie na całym świecie, czyli kolorowe gorące źródła z Parku Narodowego w Yellowstone i miniaturkę wodospadu Niagara w skali 1:50. Z Ameryki przenieśliśmy się do Europy, gdzie podroż rozpoczęliśmy od Big Bena, poprzez paryską Wieżę Eiffla, Katedrę Notre Dame i Łuk Triumfalny. W stolicy Niemiec zobaczyliśmy Bramę Brandenburską i pokaźną, mierzącą ponad 6 metrów wysokości, Katedrę Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii. Kolejną atrakcją był baśniowy Zamek Neuschwanstein znany też jako Nowy Kamienny Łabędź. Od Cerkwi Błogosławionego Wasyla w Rosji rozpoczęliśmy przegląd budowli charakterystycznych dla różnych religii świata - Tadź Mahal w Indiach, Mauzoleum, Świątynia Lotosu, Ściana Płaczu czy górującą nad Jerozolimą Kopułą na Skale. Ważnym miejscem naszej wycieczki stała się również Azja, gdzie zobaczyliśmy fragmenty Wielkiego Muru Chińskiego i kawałek Japonii w postaci miniaturowego wulkanu Fuji. Będąc na górze Alei Miniatur podziwialiśmy pilnowaną przez Sfinksa Piramidę Cheopsa i Wulkan Etna. Punktem kulminacyjnym wycieczki był oczywiście znany na całym świecie Pomnik Chrystusa Odkupiciela, który błogosławi brazylijskie Rio.

Po wyczerpującej wyprawie na górę, podzieleni na grupy udaliśmy się na dwa filmy w KINIE 6D. Każdy zrobił na uczniach olbrzymie wrażenie, tym bardziej, że latające pająki, tryskająca woda i podmuchy wiatru podczas seansu były bardzo realistyczne. Po tak wyczerpującym poranku i przedpołudniu udaliśmy się do restauracji na obiad.

Po nim czekała już na nas część rozrywkowa wycieczki tzn. wszystkie atrakcje Sabatu Krajno, jak samochodziki, eurobungee, dmuchańce itp. oraz dla odważnych trudna lub średnia trasa parku linowego. Ten punkt faktycznie został zarezerwowany dla odważnych, ponieważ mimo wcześniej głoszonych chęci, tylko czworgu śmiałkom udało się pokonać najtrudniejszą trasę parku.

Godz. 17.30 zakończyła naszą podróż w Góry Świętokrzyskie, a zbliżała do naszego Mazowsza, gdzie zawitaliśmy o godz. 21.00.

Mimo, że program wycieczki był bardzo napięty, łączył w sobie elementy historii, kultury, ale także rozrywki. Nie dziwi zatem fakt, że wszyscy uczniowie wrócili bardzo zadowoleni, z pytaniem rodzącym się głośno: kiedy następna taka wycieczka?

Joanna Rosz

 

Zielona Szkoła dla kl. 5b, 4a i 4b odbyła się w dniach 29.05-02.06. W poniedziałek 29 maja o godz. 6:10 mieliśmy zbiórkę na długo wyczekiwany wyjazd. Jechała z  nami pani Elżbieta, która była naszym pilotem i trzy panie nauczycielki, pani Barbara Moczulska, pani Patrycja Kuś i pani Karolina Faber. Kierowcą autokaru był dobrze nam znany pan Mariusz. Do miejsca zakwaterowania jechaliśmy około 4 godz. W drodze do ośrodka wstąpiliśmy do skansenu Wsi Lubelskiej, by zobaczyć jak kiedyś mieszkali ludzie w tych okolicach. Następnie udaliśmy się do Lublina. Czekał tam na nas pan przewodnik. Oprowadził nas po starszej części miasta. Dzięki niemu poznaliśmy wiele legend  i historii związanych z tym miejscem. Nasi opiekunowie zorganizowali nam bardzo ciekawą, budującą samodzielność grę miejską. Była bardzo wyczerpująca, ale bardzo interesująca. Po zakończeniu zwiedzania Lublina, pojechaliśmy do ośrodka. Podczas tej drogi, jak przy każdej innej okazji pani Ela opowiadała nam o rodzinie Zamoyskich. Pokazywała nam zakłady należące do nich np. browary, huty szklane. Gdy dotarliśmy do ośrodka weszliśmy do pokoi. Później zostaliśmy zawołani na kolację. Tego dnia mieliśmy czas wolny. Mogliśmy robić co chcemy do 21:00.
   Drugiego dnia wstaliśmy o 7:10. Śniadanie było na 8:00. O 8:40 był wyjazd do ośrodka edukacyjnego Zoom Natury. Mieliśmy warsztaty przyrodnicze. Znajdowały się one w 4 laboratoriach. Na obiad pojechaliśmy do naszego ośrodka. Po posiłku pojechaliśmy do Rezerwatu Szklarnia. Mogliśmy podziwiać las, w który prawie  w ogóle nie ingerował człowiek. Później pan przewodnik zabrał nas pod pomnik żołnierzy walczących w lasach Janowskich, w dniu 14.06.1944r. Opowiedział nam reż koleje bitwy, napomniał nam też o Puszczy Solskiej. Po zakończeniu wyprawy zjedliśmy kolację i jak dnia poprzedniego mieliśmy czas wolny.
    Trzeciego dnia mieliśmy wspaniały humor, ponieważ po raz kolejny jechaliśmy do Zoom Natury. Tym razem mieliśmy dzień na sportowo. Zostaliśmy podzieleni na 3 grupy. Przydzielono nam różne zadania. Ta zabawa nosi nazwę "Dwanaście Prac Herkulesa". Szybko się z nimi uwinęliśmy. Następnie poszliśmy na długo wyczekiwany Park Linowy. Były 2 tory: zielony- łatwiejszy, niebieski- trudniejszy. Tor wisiał 8m nad ziemią. Było bardzo ekscytująco i ciekawie. Gdy wszyscy już skończyli przeprawę przez tor, udaliśmy się do ośrodka rekreacyjnego na mega piłkarzyki dmuchane i zapasy Sumo. Po skończonej zabawie udaliśmy się na obiadokolację. Następnie mieliśmy konkurs. Dziewczyny kontra chłopcy. Na początku walczyliśmy o dodatkową podpowiedź w różne zabawy. Zwyciężyła jednak drużyna chłopców. Była to zagadka kryminalna pod hasłem : Kto zabił wilka. Tu również zwyciężyli chłopcy. po skończonej zabawię pojechaliśmy do naszego ośrodka. Ten dzień zakończył się bardzo przyjemnie.
      Czwartego dnia udaliśmy się do Rezerwatu : " Szumy na Tanwi". Cały rezerwat był piękny i dziki. Z okazji Dnia Dziecka panie pozwoliły nam pomoczyć nogi w jednym z wodospadów. Najzabawniejszą częścią  dnia było to, jak jedna z dziewczynek poślizgnęła się i wpadła cała do wody. Po przejściu wyznaczonej trasy mogliśmy sobie kupić pamiątki, pyszne lody oraz oranżadę której smak panie dobrze wspominały za czasów swojego dzieciństwa. Później pojechaliśmy do ośrodka muzealno-edukacyjnego, w którym obejrzeliśmy film przyrodniczy oraz zobaczyliśmy piękną wystawę ryb, zwierząt morskich, dinozaurów, owadów oraz zwierząt leśnych i ptactwa. Następnie przeszliśmy szlak Rezerwatu Roztoczańskiego oraz zobaczyliśmy Kościół Na  Wodzie i koniki Biłgorajskie. Po wyczerpującej wyprawie udaliśmy się na obiadokolację. Panie z okazji Dnia Dziecka zakupiły dla nas pyszne lody. Ten dzień zakończył się miło, jednak zasnęliśmy ze świadomością powrotu do domu. Ostatniego dnia naszej, ciepło wspominanej Zielonej Szkoły zaczął się bardzo wcześnie. O 7:30 walizki miały znaleźć się w luku bagażowym autokaru. Po śniadaniu, wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się do Zamościa. Na miejscu czekała pani przewodnik- Sylwia, którą poznaliśmy dnia poprzedniego. Tym razem zrobiła nam niespodziankę i ubrała się w sukienkę o kroju takim jak w średniowieczu, którą sama uszyła. W Zamościu odwiedziliśmy  twierdzę Zamoyskich i poznaliśmy jej historię. Odwiedziliśmy również ratusz miasta. Tam kupiliśmy sobie pamiątki i poszliśmy na lody.Następnie udaliśmy się na obiad, po którym już wyruszaliśmy w czterogodzinną podróż do domu. Trochę nam było szkoda odjeżdżać już z tego wspaniałego miejsca, jednak cieszyliśmy się, że wreszcie zobaczymy naszych kochanych rodziców. Uważamy,że ta Zielona Szkoła była wspaniała i bardzo ciekawa. Poznaliśmy historię Zamoyskich, jak również zrobiliśmy dużo sportowych rzeczy. Ta Zielona Szkoła była extra !!!
 
 
                                                                                                                                                        Natalia Jakubowska
                                                                                                                                                         Aleksandra Uchańska

Wycieczka do ZOO

 

Dnia 13 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę  do ogrodu zoologicznego w Warszawie. Celem naszej wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie przyrodą  i zwierzętami. W dniu wycieczki pogoda nam sprzyjała nie było ani za gorąco, ani za zimno. W podróży i w czasie zwiedzania towarzyszyły nam trzy mamy dzieci z grupy 0a i 0b. Dzieci widziały wiele interesujących gatunków zwierząt. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia akwarium z rybkami, następnie ptaszarnię. Widzieliśmy króla zwierząt lwa, a poza tym słonie, żyrafy, nosorożca, kangury. Dzieciom szczególnie spodobał się krokodyl, duże wrażenie wywołały na nich węże i małpki. Oczywiście mieliśmy również wspólne śniadanko na łonie natury. Następnie poszliśmy do hipopotamów  i mieliśmy okazję zobaczyć ich drugie śniadanko, coś niesamowitego. Dzieci potrafiły bardzo kulturalnie zachować się w miejscu publicznym. Wycieczka była bardzo udana.  

M. Kruk

    Wyjazd klasy VIa do Deskurowa z okazji Dnia Dziecka

2 czerwca spędziliśmy w Parku LEŚNA FRAJDA. 

Pokonaliśmy trasę 14 przeszkód parku linowego rozpoczynając od ścianki wspinaczkowej. Był to system linowy przepięciowy, którego przejście wymagało użycia specjalnej uprzęży, odwagi i sprytu.

Oprócz zabawy na linach, skorzystaliśmy z paintballa. To była świetna gra zespołowa na otwartej przestrzeni. Zdobywaliśmy flagę przeciwnika, osiągaliśmy wyznaczony cel lub eliminowaliśmy pozostałych przeciwników przy pomocy markera z różnokolorowymi nabojami. To zależało od przyjętej taktyki.

 Do naszej dyspozycji był też zjazd linowy z orczykiem tzw. tyrolka.

 Na zakończenie posililiśmy się pieczonymi nad ogniskiem kiełbaskami i nie zabrakło także lodów.

 Wszystkim dopisywał humor, pogoda była jak marzenie a zapachu otaczających kwitnących sosen nie da się opisać.

 To była prawdziwa ”leśna frajda”.

Uczniowie klasy VIa wraz z wychowawczynią Elżbietą Niedźwiedzką

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA W KLASIE VI B

Tegoroczny Dzień Dziecka uczniowie klasy VI b świętowali w Radzyminie. Dzień rozpoczął się wizytą w cukierni, w której wszyscy delektowali się słodkościami i lodami. Następnie udaliśmy się do jednej z radzymińskich pizzerii. Pracownicy przywitali nas zapachem pizzy, wystrojem lokalu specjalnie przygotowanym na tę okazję oraz drobnymi prezentami - niespodziankami. Wszystkim dopisywał apetyt i humor. Ostatnim punktem wycieczki były wygłupy na placu zabaw.

Wspólne klasowe wyjście było okazją do miłego spędzenia czasu, integracji zespołu klasowego oraz do zastosowania matematyki w praktyce😊

 Wychowawczyni klasy VI b

  Marta Makarewicz

Wycieczka piesza do Radzymina

2 czerwca z okazji Dnia Dziecka klasa Va razem z wychowawcą wybrała się na wycieczkę pieszą do Radzymina. W pizzerii Da Grasso zrobiliśmy sobie przystanek na posiłek i odpoczynek. Mieliśmy okazję skosztować pyszną pizzę w rożnych wydaniach. Była też zdrowa pizza fitness. Czas mijał nam w przyjemnej atmosferze na wspólnych rozmowach. W drodze powrotnej wstąpiliśmy na lody dla ochłody do pobliskiej cukierni. Piękna pogoda i dobre humory dopisywały nam tego dnia. 

Urszula Szraga

 

Dzień Dziecka w klasach Ia i IIb

 

W dniu 1 czerwca klasy Ia i IIb wybrały się do Radzymina na obchody swojego święta – Dnia Dziecka. Pasjonująca dla obu klas była już podróż – autobusem ZTM – obudziła w dzieciach wiele emocji. Kolejnym punktem wyjazdu było oglądanie spektaklu w wykonaniu Teatru Maskarada pt. „Morskie opowieści” w Sali Koncertowej Biblioteki Publicznej w Radzyminie. Dzieci przeniosły się na pokład statku, miały okazję nauczyć się jednej piosenki żeglarskiej zwanej szantą oraz poznać zasady bezpieczeństwa na statku i na plaży. Po przedstawieniu nadeszła długo oczekiwana chwila – zakup lodów i waty cukrowej oraz zabawy na dmuchanym zamku, w foto budce i jazda karuzelą. Dzieci bardzo szczęśliwe wróciły do szkoły. Chętnie odwiedzimy Radzymin za rok – ku radości naszych uczniów.

 

 Joanna Myśliwec

 Renata Szydłowska

 

 

Wycieczka klasy Ia i klas II do Parku Rozrywki w Julinku

 

W dniu 9 czerwca 2017r. uczniowie I i II klas wybrali się na plenerową wycieczkę do Julianka. Na miejscu dzieci podzielono na dwie grupy z których każda realizowała napięty harmonogram coraz to nowych atrakcji. Uczniowie mieli możliwość przejścia dwóch tras w parku linowym, co stanowiło nie lada wyzwanie, ale i było powodem nieskrywanej radości i satysfakcji u dzieci. Każdy uczestnik wycieczki mógł wyskakać swoją energię w Krainie Dmuchawców, odbyć rajd samochodzikami na pedały czy pobawić się na placu zabaw. Zwiedziliśmy też bogate w wiele ciekawych eksponatów Muzeum Sztuki Cyrkowej oraz pograliśmy w mini-golfa. Ostatnią częścią programu był pyszny obiad i cyrkowe animacje. Pełni wrażeń wracając do domu pobawiliśmy się w autokarze w pobijanie rekordu ciszy – wiele osób po tak aktywnym dniu usnęło i obudziło się dopiero pod szkołą. Dzieci z chęcią wrócą do Parku Rozrywki w Julinku jeszcze w przyszłych latach – aby podjąć wyzwanie sprostania wyższym trasom w parku linowym.

 

 Joanna Myśliwiec

 Grażyna Kozon

 Renata Szydłowska

 

Wyjazd do Teatru Rampa

W dniu 6 czerwca 2017 roku klasy III a, III b, III c, III d SP były w Teatrze Rampa na przedstawieniu „Książę czy Żebrak”, musical oparty na motywach powieści Marka Twaina "Książę i żebrak", w adaptacji i reżyserii Teresy Kurpias-Grabowskiej.

...Podobno każdy z nas ma swojego astrologicznego bliźniaka. Kogoś urodzonego tego samego dnia, o tej samej godzinie i wyglądającego identycznie…

Powieść „Książę i żebrak” Marka Twaina opowiada właśnie o takiej parze – chłopcach żyjących w szesnastowiecznym Londynie. Jeden z nich to następca tronu Anglii, syn Henryka VIII, książę Edward Tudor, drugi – syn rzezimieszka z londyńskiej dzielnicy nędzy, Tom Canty. Dziwnym zbiegiem okoliczności są do siebie podobni jak dwie krople wody. Różni ich jednak charakter. Królewicz jest rozpuszczony przez bogactwo, w którym dorastał i zniechęcony ciągłymi rygorami dobrych manier. Żebrak cierpi nędzę, z której z całych sił pragnie się wyrwać. Dla obu chłopców życie drugiego jest spełnieniem ich marzeń, postanawiają więc zamienić się ubraniami…

Chłopięcy żart staje się początkiem tragedii – nierozpoznany książę w łachmanach zostaje wygnany z pałacu, a przerażony młody nędzarz musi sprostać obowiązkom przyszłego monarchy. Jak skończy się ta zamiana? Czy ktoś uwierzy w niesamowitą historię opowiadaną przez zrozpaczonych chłopców? Jedno jest pewne – obaj spojrzą na świat z zupełnie innej strony…

Przedstawienie przeniosło nas w zupełnie inny świat, zakręciły się łzy w kilku momentach, wzruszyły piękne piosenki oraz wspaniała gra aktorów i dzieci z grupy Tintilo. Słowem – spektakl bardzo podobał się naszym uczniom.

 

 Wychowawcy klas III

 

Jura Park w Bałtowie – wycieczka klas III a i III b SP

 

Na dzień Dziecka każdy czeka z niecierpliwością przez cały rok. Nasi uczniowie z klas III a i III b SP niecierpliwili się bardziej niż inni w tym roku, ponieważ na 1 czerwca 2017roku rodzice zaplanowali wycieczkę do Jura Parku w Bałtowie.

To był dzień pełen emocji. Przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania parku i poznawania kolejnych dinozaurów na wybiegach. Przewodnik parku ciekawie opisywał nam każdy gatunek, odpowiadając na liczne pytania miłośników ery dinozaurów. Ostatnim punktem było prehistoryczne oceanarium, w którym oko w oko stanęliśmy z ogromnymi, żarłocznymi podwodnymi praprzodkami ryb.

Kolejnym punktem była zabawa w Parku Rozrywki, znajdującym się na terenie kompleksu jurajskiego w Bałtowie. Dzieci mogły swobodnie korzystać z wielu atrakcji: kolejki, karuzel czy dmuchanej zjeżdżalni.

Na zakończenie obejrzeliśmy jeszcze seans w kinie 5D. W podwodnej kapsule zwiedzaliśmy prehistoryczny podwodny świat, gdzie ponownie spotkaliśmy się z nieistniejącymi już gatunkami zwierząt z tamtej epoki. Nie obyło się bez krzyków i strachu, ale wszyscy po seansie byli podekscytowani – jedni z nadmiaru wrażeń, inni czując niedosyt, że „to wcale nie było takie straszne”. Wycieczka była bardzo udana.

 

 A. Sawicka, A. Popławska, M. Jaroszewska

WYCIECZKA ROWEROWA

 

Wycieczka rowerowa Ic z okazji Dnia Dziecka

Dnia 1 czerwca 2017 roku  klasa I c wraz z panią Aliną Słomińską oraz panem Wojciechem Milewskim wyruszyła na wycieczkę rowerową nad Zalew Zegrzyński.

O godzinie 9.00 zebraliśmy się pod szkołą, aby wyruszyć w pełną przygód wycieczkę.  Mimo wiatru i niezbyt wysokiej temperatury droga mijała nam przyjemnie i szybko. Na miejscu ‘’podzieliliśmy się’’ na trzy grupy. Grupa numer jeden wyruszyła ku parkowi linowemu. Wszyscy spisali się na medal, ponieważ droga linami była bardzo trudna i wymagała dużego skupienia oraz umiejętności utrzymania równowagi. Grupa numer dwa to głównie nasi zwariowani chłopcy, którzy nie zważając na chłód i wiatr z wielkimi uśmiechami na twarzach wskoczyli do wody chlapiąc wszystkich dookoła, co okazało się być świetną zabawą. Tymczasem grupa numer trzy siedziała na kocu rozmawiając oraz fotografując wyczyny chłopców. Po skończonych wariacjach w wodzie każdy z nas miał niezły ubaw, ponieważ prawie każdy był mokry. Po wysuszeniu się postanowiliśmy iść na lody. Po zadowolonych minach większości, musimy przyznać, że były pyszne. Droga powrotna okazała się być szybsza niż się spodziewaliśmy, każdy z nas miał na tyle sił, aby się ścigać pod czujnym okiem naszych nauczycieli.

Do domów dotarliśmy zmęczeni, ale bardzo radośni. To była naprawdę udana wycieczka. Choć po drodze spotkał nas niezbyt przyjemy incydent z brakiem powietrza w kole, to i tak udało nam się go naprawić. Dzięki tej wycieczce nauczyliśmy się współpracy oraz wytrwałości w pokonywaniu przeszkód. Każdy z nas na pewno będzie tą wycieczkę miło wspominał!

Wiktoria Werelich

ZIELONA SZKOŁA - CHRIS

 

22 maja 2017 r. uczniowie naszej szkoły razem z nauczycielami wyjechali na zieloną szkołę, do Kruklanek  - miejscowości położonej w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, na obrzeżu Puszczy Boreckiej. Z jednej strony graniczy z rzeką Sapiną, z drugiej z objętym strefą ciszy jeziorem Gołdapiwo.  Dla niektórych uczniów  był to pierwszy wyjazd, nowe przeżycia, wielkie emocje i jednocześnie okazja do integracji.

Pobyt na Zielonej Szkole okazał się bardzo udany i nie było miejsca na nudę. Pogoda przez cały tydzień była wspaniała. Na uczestników każdego dnia czekały ciekawe zajęcia i pyszne posiłki. Przede wszystkim uczniowie mieli możliwość kształtowania umiejętności zgodnej współpracy w grupie, gdzie każdy był potrzebny, by osiągnąć wspólny cel.

W tygodniowym programie pobytu były m.in.;  

- gry zespołowe i gry świata – Flagi, Cubb, Bierki, Frisbee, Rugby Tag, Intercrosse i Tchoukball

 - zajęcia na torze łuczniczym

- wioślarstwo – kajaki, łódki wiosłowe

- zajęcia z przyrody.

Po kolacji odbywały się zajęcia integrujące uczestników. Były m.in. zakłady, gra Gangsterzy, dyskoteka czy ognisko z kiełbaskami.

 

Zieloną szkołę przetrwaliśmy szczęśliwie. Trochę zadrapań i kilka siniaków, to efekt aktywności dzieci. Można więc powiedzieć, ze był to udany pobyt i za rok na pewno będą chętni na kolejne przygody.

Poniżej relacje naszych uczniów:

Wszystko mi się podobało. Bardzo miło spędziłam czas, ale najbardziej podobała mi się gra w intercross. Gra była bardzo fajna i interesująca.

  Patrycja Ostrowska 

 

1. Super kadra instruktorska

 

2.  Super dyskoteka

 

3. Smaczne posiłki

 

4. Ładne miejsce

 

5. Ciekawe gry i zajęcia

 

6. Za rzadko posiłki.

Magdalena Nietubyć

Najśmieszniejszy był pan od przyrody, który naśladował odgłosy ptaków. Ale najlepsze było pływanie przez całe 5 sekund. 

Abuk Kiwzsedop

Najbardziej podobał mi się wieczór, który spędziliśmy na grze w gangsterów.

 Natalia Kania

Zielona Szkoła bardzo mi się podobała. Zajęcia były bardzo ciekawe, ale dla mnie najlepsze było pływanie łódkami. Szkoda, że nie będziemy mogli już razem pojechać.

Weronika Świderska

Podobały mi się kajaki, zakłady, ognisko i pływanie łodzią.

Wiktoria Jaworska kl. IVb

Najbardziej podobały mi się zakłady.

 Bartek Deszczyński

Najbardziej podobała mi się wycieczka.

 Dominik Puścian

W skrócie wszystko było fajne - naprawdę.

 Piotr Janicki

Najbardziej podobały mi się kajaki. Pomimo skręconej kostki dalej mogłem się bawić.

Rafał Ziaja

Wszystko

 Paweł Rowicki

Pani Gabi, nastawienie kadry do wczasowiczów, jedzenie ( 2 dni wyjątkowo), kajaki.

 Anonim

Najbardziej smakowały nam wspaniałe posiłki i pan Piotr

 Kacper Skrzypiec

Wszystko

 Łukasz Pawlak

Pani Karolina (opiekun)

Patryk Busma

Wszystko mi się podobało.

 Michał

Najbardziej podobała mi się przyroda i łuki, nie podobały mi się kajaki.

 Wilk Szymon

Najlepiej wspominam czas spędzony w domku z kolegami i koleżankami z klasy.

 Sandra Byczak

Najbardziej podobała mi się dyskoteka. Bardzo fajne były także dwie gry, gangsterzy i zakłady.

 Natalia Śiemiątkowska

Najlepsze były łódki, tylko te wiosła zbyt łamliwe bo jedno złamałem.

 Krzysztof Kurek

Najbardziej podobały mi się:

 Pani Karolina, Pani Gabi, dziewczyny, jezioro, integracja klasowa. 

Sebastian Szerszeniewski

Najbardziej podobało mi się strzelanie z łuku i gry świata. Podobały mi się jeszcze lekcje przyrody.

 Anonim

Wszystko mi się podobało. Ale najbardziej kajaki ponieważ była ciepła woda i dużo frajdy.

  Kamil Ślepowroński

Najlepsi instruktorzy to Pan Igor i Pani Zuzia. Najbardziej podobał mi się park linowy.

 Maja K. kl. II b

Najbardziej mi się podobały gry świata i żaglówki. A najlepsze były zakłady – bardzo mi się podobało.

 Nikola W. kl. IV b

Ogólnie było świetnie! Przyjemna atmosfera, super widoki i kochani wychowawcy J ciekawe zajęcia i instruktorzy, którzy mieli wiele cierpliwości.

 Joanna Tochwin

Najbardziej na Zielonej Szkole podobały mi się zajęcia, ale najlepsze były zakłady, gangsterzy i flagi. Naprawdę wyjazd godny polecenia.

 Krystian Gajc kl. II a 

 

Bardzo podobała mi się dyskoteka, żagle i wiosła. Na tych zajęciach było świetnie. Super były również wieczorne gry. W pamięci najbardziej zapadły mi dwie gry zakłady i gangsterzy.

 Paulina Janczewska kl .II a

Nie podobały mi się zakłady. Podobały mi się kajaki.

Adam 2 a

Najbardziej podobała mi się gra Touchball ponieważ ta gra nauczyła mnie gry zespołowej i sprawiła mi dużo dobrej zabawy.

 Jakub Ślepowroński kl. I c Gim.

Na Kampie Chris najbardziej podobała mi się miła atmosfera tworzona przez kadrę oraz zajęcia i zabawy

 Natalia Pawłowska kl .I c

Wszystko mi się podobało. Ale zakłady, gangsterzy, flagi i ognisko były bardzo fajne, ale disco tylko trochę.

Wiki S.

Jeśli chodzi o kadrę była super i nie ma tu osób lepszych i gorszych.

 Co do zajęć - najprzyjemniejsze były wiosła a najśmieszniejsze zakłady. Miło będę wspominać również kajaki z panią Karoliną 

Małgorzata Popławska


1. Podobały mi się zakłady bo zakładaliśmy się kto wygra jakieś wyzwanie.

 

2. Nie podobała mi się gra „Gangsterzy” bo mój kolega przez tą grę ma otarte kolano.

 

3. Instruktorzy byli śmieszni – szczególnie Pani Piórko.

 

4. Fajne były tez rugby.

 

5. Pan od przyrody był fajny bo był śmieszny.

 Anonim

Według mnie najlepsze było pływanie łodzią i około 7 godzinne leżenie na plecach bez świadomości z zamkniętymi oczami.

 Sebastian Świder

Najlepsze było pływanie kajakami i ich ciągnięcie w rzece oraz 5 sekund kąpieli w jeziorze.

 zsuetaM kuzcńeimeiŚ

Najbardziej z zajęć podobały mi się – intercross i kajaki. Kadra była bardzo miła dla nas i miło będę ich wspominać. Najbardziej podobały mi się zajęcia z Panem Jankiem i Piotrem (młodym) ale tym z dredami) reszta kadry wcale nie była gorsza. Miło będę wspominać wyjazd. Jedzenie było bardzo dobre - jak u babci.

 Izabela Skowyrska

Najbardziej podobało mi się gdy instruktor Pan Piotr wykonał z nami zadania, które wymyślaliśmy podczas zabaw m.in. musieliśmy podejść do nieznajomej dziewczyny i zatańczyć wokół niej. Naszą Zieloną Szkołę umiliła nam nasza wychowawczyni Pani Karolina, która jest najlepsza

Kasia 3a

Najlepsze było :

 - wynoszenie szklanek ze stołówki 

- Pani Gabi

 - Udawanie że chrapiemy jak Pani Karolina wchodziła do pokoju 

- Jedzenie pizzy

 - Walka z murzynami rzecznymi 

- Pani Zuza

 - Granie na flecie 

- Posiedzenia na balkonie i wiele, wiele więcej…

 Było super !!!!

Na Zielonej Szkole bawiłem się wyśmienicie. Dużo zabaw wieczorowych m.in. „Gangsterzy” i „Zakłady”. Bardzo fajnie spędziłem czas zarówno w „dziennych” grach. Było wyśmienicie. Natomiast w wolnym czasie można było pożartować z koleżankami i kolegami. Było bardzo fajnie i chciałbym jeszcze raz pojechać do Kruklanek.

 Jakub Kawałowski

ZIELONA SZKOŁA


W dniach od 22 do 26 maja klasy szóste oraz piąta wyjechały na zieloną szkołę. Naszym celem głównym był Sandomierz, który intensywnie zwiedzaliśmy pierwszego dnia. Uczestniczyliśmy w grze miejskiej pt. "Inspektor Orest na tropie". Nie bez przyczyny taka zabawa. To miasto znane nam bardzo dobrze z serialu "Ojciec Mateusz". W Sandomierzu mogliśmy samodzielnie wybić monetę okolicznościową, którą zabraliśmy na pamiątkę. Na spotkaniu w Zbrojowni Rycerskiej poznaliśmy historię i zobaczyliśmy dawne stroje i broń rycerską. Drugi dzień spędziliśmy na zajęciach edukacyjnych w Laboratoriach Edukacyjnych w Parku Rekreacji "Zoom Natury" w Janowie. To pierwsze w Polsce centrum edukacji aktywnej powiązane ściśle z tematyką przyrody. Następnie udaliśmy się na Wystawę Przyrodniczą w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Lasy Janowskie". Szliśmy również szlakami ścieżki przyrodniczej w Rezerwacie Szklarnia. Poznaliśmy koniki biłgorajskie. Odwiedziliśmy również Porytowe Wzgórze - miejsce jednej z największych bitew partyzanckich z czasów II wojny światowej na ziemiach polskich. Widzieliśmy również kościół zbudowany przez księdza artystę samouka w Momotach Górnych. Kolejnego dnia udaliśmy się do miejscowości Zwierzyniec gdzie zwiedzaliśmy Ośrodek Dydaktyczno Muzealny. W miejscowości Susiec szliśmy doliną rzeki Tanew i podziwialiśmy wodospady na rzece. Kolejnego dnia w Janowie Lubelskim spotkaliśmy się z instruktorem i realizowaliśmy zajęcia pt. "12 prac Herkulesa" - szereg konkurencji o charakterze siłowo umysłowym. Była frajda. A jeszcze większe emocje towarzyszyły nam w parku linowym. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy miasto Zamość. Szliśmy trasą forteczną, z tarasu widokowego robiliśmy zdjęcia panoramy miasta. Byliśmy na wystawie "Koronki, tiurniury, aksamity". Na końcu zakupiliśmy pamiątki na Starym Mieście. Mieszkaliśmy w pięknym Zajeździe Nadrzecze gdzie serwowano nam pyszne posiłki. Pogoda dopisywała każdego dnia. Jesteśmy zadowoleni i odliczamy już do następnej zielonej wyprawy. :)  

 

Urszula Szraga

Marta Makarewicz

Elżbieta Niedźwiedzka    

Lekcja o mediach

10 maja klasy młodsze Ia, IIa i IIb  wyjechały do kina Kultura w Wołominie na "Lekcje o mediach", prowadzona przez zawodowego aktora. Dzieci podczas lekcji dowiedziały się, co robi dziennikarz i jak wygląda jego praca.  Przekonały się ile wspólnego ma suszarka z pilotem do telewizora. Dowiedziały się na co trzeba uważać korzystając z różnych mediów. Odkryły jaki związek z gazetą ma sroka. Przekonały się, że Internet to nie tylko rozrywka. Dowiedziały się również, co łączy alfabet Morse`a z radiem. Uczniowie byli bardzo zadowoleni. Kolejny raz okazało się, iż podstawę programowa można realizować nie tylko siedząc w ławce szkolnej.

Grażyna Kozon

WYCIECZKA CHÓRU CANTO (Zakopane, 25-28 kwietnia 2017 roku)

Relacje uczestników wycieczki do Zakopanego.

25 kwietnia 2017 roku o godzinie 6:00 razem z naszym cudownym chórem „Canto” i wspaniałymi nauczycielami wyruszyliśmy na wcześniej zaplanowaną wycieczkę do Zakopanego. Droga była długa i męcząca dla wszystkich, ale atmosfera, która nam towarzyszyła sprawiła, że szybko mijał nam czas.

Pierwszym punktem naszej wycieczki był Kraków. Dojechaliśmy tam około godziny 13:00. Przywitała nas pani przewodnik, która oprowadziła nas po katedrze. Potem zwiedziliśmy Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego i słynne okno papieskie –Jana Pawła II.  Mimo, że byliśmy bardzo zmęczeni, zwiedzanie bardzo się nam podobało.

Ruszyliśmy w dalszą drogę do Poronina – miejsca zakwaterowania. Jechaliśmy półtorej godziny. Byliśmy zmordowani po całym dniu jazdy autokarem. W końcu dotarliśmy do celu. Dostaliśmy klucze do pokojów, w których zostawiliśmy bagaże i pobiegliśmy na obiadokolację. Potem osoby chętne poszły na spacer. Tak upłynął nam pierwszy dzień wycieczki. Zmęczeni, szybko zasnęliśmy.

Drugiego dnia obudziło nas piękne słoneczko. Czas mieliśmy spędzić pod znakiem pieszych wędrówek po górach. Dzień rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania. Następnie szybko się spakowaliśmy i ruszyliśmy w góry. Pogoda nam dopisała, chociaż na szlaku było sporo śniegu, a niekiedy woda po kostki. Dzięki temu kilka osób zaliczyło wywrotkę. Kiedy wróciliśmy do autokaru pan przewodnik powiedział nam, że przeszliśmy 16 kilometrów. Każdy z nas był mokry po kolana, ale za to byliśmy dumni z pokonanego dystansu. Po powrocie do pensjonatu zjedliśmy kolację, a potem udaliśmy się na baseny termalne w Szaflarach. To był szalony dzień. Wróciliśmy zmęczeni i zasnęliśmy jak mopsy.

Następnego – trzeciego już dnia -  pogoda nas już nie rozpieszczała. Jednak postanowiliśmy się nie poddawać. Po śniadaniu ruszyliśmy do Doliny Kościeliskiej. Deszcz towarzyszył nam cały czas. Byliśmy przemoczeni, ale uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Potem wpadliśmy na Krupówki zrobić drobne zakupy i kupić pamiątki. Wróciliśmy do Poronina, zjedliśmy obiad i znowu pojechaliśmy na dwie godziny na basen. Po powrocie czekała na nas pyszna pizza. Dla bardziej wytrwałych była jeszcze dyskoteka, a w miedzy czasie koncert piosenek, który podobał się również innym pensjonariuszom ośrodka „Za lasem”, w którym mieszkaliśmy. Na dyskotece bawiliśmy się z inną szkołą. Było super!

W piątek wstaliśmy wcześniej, ponieważ był to już ostatni dzień naszego pobytu w Poroninie i powoli kierowaliśmy się w stronę domu. Po drodze zahaczyliśmy jeszcze o Wadowice. Zwiedziliśmy muzeum – dom Jana Pawła II. Jednak być w Wadowicach i nie zjeść kremówki - to niemożliwe. Kupiliśmy jeszcze pamiątki i kremówki dla bliskich. Byliśmy bardzo zadowoleni, jednak każdy z nas już troszkę tęsknił. Wreszcie obraliśmy kierunek Słupno! Po drodze zjedliśmy jeszcze obiad.

Pod szkołą czekali na nas rodzice. Taka chwila rozłąki wszystkim dobrze zrobiła.

Pani Marzenie – głównej organizatorce serdecznie dziękujemy i czekamy na kolejne takie wycieczki. Dziękujemy także paniom, które były z nami: Pani Karolinie, Pani Magdalenie oraz Pani Ewie.

 Marysia Sekuła kl. VI a


W dniach 25-28 kwietnia2017 roku wraz ze szkolnym chórem „Canto” byliśmy na wycieczce w górach.

Pierwszego dnia w drodze wstąpiliśmy do Krakowa, gdzie czekała na nas pani przewodnik. Zwiedziliśmy tam starą kaplicę, liceum z legendarną studnią, której woda ponoć daje szczęście w czasie egzaminów i przez pół godziny mogliśmy chodzić po Sukiennicach. Około godziny 17:30 zameldowaliśmy się w ośrodku wypoczynkowym „Za Lasem”, zjedliśmy obiad i rozpakowaliśmy bagaże.

Wieczorem miała miejsce niezwykła przygoda. Dwie dziewczyny  zobaczyły dziwną iskrę w telewizorze i myślały, że to duch. Przybiegły więc do naszego pokoju, gdzie była ich współlokatorka. Poszłyśmy do nich, żeby zobaczyć, o co chodzi. Chwilę potem w innym pokoju ktoś widział przez okno jakąś zjawę, a dwie dziewczyny „zniknęły”. Na szczęście okazało się, że telewizor się włączył, bo jedna z dziewczynek usiadła na pilocie, zjawą był zwykły kwiatek, a te dwie dziewczyny po prostu poszły na spacer. Tę przygodę zapamiętam najbardziej z całej wycieczki, chociaż nie była od początku w programie.

Drugiego dnia poszliśmy z przewodnikiem w Tatry. Było tam bardzo dużo śniegu - tak dużo, że wszystkim nam zmokły nogi, choć mieliśmy kalosze. W połowie drogi zatrzymaliśmy się przy kaplicy. Obok płynął strumień z uzdrawiającą wodą, która naprawdę wyleczyła parę naszych ranek. Następnie pojechaliśmy do Zakopanego i wjechaliśmy wyciągiem na Gubałówkę, ale zejść z niej musieliśmy na piechotę. Tego dnia przeszliśmy aż 16 kilometrów. Po obiadokolacji były baseny termalne. Dzień zakończył się bardzo sympatycznie, zwłaszcza dla Pani Marzeny, której wszyscy zaśpiewaliśmy „Sto Lat”  z okazji imienin.

Trzeciego dnia padał deszcz, więc pan przewodnik zrobił „trasę dla emerytów, czyli góry z daleka, kościoły od zewnątrz i mało chodzenia”. Mimo tego zwiedziliśmy jeden kościół, Tatrzański Park Narodowy i przez godzinę mogliśmy chodzić po Zakopanem, żeby kupować pamiątki. Po obiadokolacji i basenach była dyskoteka, która trwała do godziny 23.

Ostatniego dnia w drodze powrotnej wstąpiliśmy do Wadowic do muzeum Jana Pawła II. Pod wieczór pojechaliśmy na obiad. Do Słupna wróciliśmy około 21:30. Wycieczka bardzo mi się podobała.

Bianka Szanser


 

Dziękujemy

Chciałabym tą drogą podziękować Wszystkim uczestnikom niezapomnianej wycieczki chóru „CANTO” do Zakopanego. Dziękuję za wzajemną pomoc, wzorowe zachowanie i kulturę osobistą. WIELKIE PODZIEKOWANIA WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO TEGO, ŻE BYŁY TO PIĘKNE, NIEZAPOMNIANE I PEŁNE WRAŻEŃ DNI.A skoro czekacie na kolejne wycieczki – to oczywiście, że pojedziemy, ale już w nowym roku szkolnym. Przy okazji zapraszam wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania w naszym szkolnym chórze ‘CANTO”.

 

Opiekun chóru – M. Getka


 


 

Wycieczka na film pt. „Wyklęty”.

 

W dniu 31.03.2017r. uczniowie klas Ia, Ib, IIb, IIc i IIIa gimnazjum udali się na wycieczkę do kina Helios na film pt. „Wyklęty”.

 

Debiut reżyserski Konrada Łęckiego przedstawia losy ostatniego z „żołnierzy wyklętych” – Franciszka Józefczyka pseudonim „Lolo”, w którego rolę wcielił się Wojciech Niemczyk. Film opowiada o prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w stalinowskiej Polsce. Jego bohaterami, oprócz tytułowego „Lola” są inni przedstawiciele podziemia niepodległościowego, którzy walczyli z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie ci, mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę. Większość zginęła, a pamięć o nich została zakłamana przez reżimowych historyków. Do dzisiaj w wielu kręgach - w tym opiniotwórczych - uważani są za bandytów.

 

Dlaczego wybór takiego repertuary dla gimnazjalistów?

 

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chciałyśmy zatem przybliżyć młodzieży losy i rzeczywistość, w jakiej żyli i musieli walczyć tzw. żołnierzy wyklęci. Ponadto chciałyśmy, aby uczniowie mogli sami zobaczyć i zrozumieć, dlaczego przez niektóre grupy, żołnierze wyklęci nie byli uznawani za bohaterów.

 Film zrobił na młodzieży duże wrażenie i przyniósł zamierzone efekty – uświadomił, że życie żołnierzy wyklętych naznaczone było ciągłą walką z władzami Polski Ludowej.

 

Joanna Rosz

Spektakl słowno-muzyczny pt. „Akademia Pana Kleksa”.

 

Dnia 16 marca obie grupy z oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę do Warszawy na spektakl słowno-muzyczny pt. „Akademia Pana Kleksa”. Podczas przedstawienia dzieci wysłuchały wielu wierszy autorstwa Jana Brzechwy w ciekawej aranżacji. Dzieci zostały zabrane w świat magii, barwnych postaci i poetyckiego humoru. W czasie przedstawienia zwrócono również uwagę na to, że należy pomagać innym i zawsze oferować swoją pomoc. Ta interpretacja utworów Brzechwy urzekła nie tylko dzieci, ale i dorosłych swoją ponadczasową mądrością, a także uniwersalnym przesłaniem. 

M. Kruk

 

Królowa Śniegu

 

08.03.2017r. klasy: 3a, 3b, 3c i 3d wraz z wychowawcami wybrali się do „Och Teatru” na spektakl pt „Królowa Śniegu”  Znana wszystkim i na nowo odkryta opowieść o dziewczynce, która wyrusza w nieprzewidywalną podróż w poszukiwaniu swojego przyrodniego brata Kaja, porwanego przez samotną, oziębłą Królową. Ukryta moc Gerdy ratuje ich od emocjonalnej zimy. Nawet zły, sfrustrowany Diabeł, sprawca całego zamieszania odnajduje spokój duszy.

Porywająca muzyka, barwne kostiumy, zabawne postaci, dynamiczna choreografia zagwarantowały wszystkim niezapomniane wrażenia.

 

  Katarzyna Matera

Park trampolin

 

24 kwietnia klasa II a gimnazjum pojechała na wycieczkę do parku trampolin Hangar 646. Jest to bardzo atrakcyjne dla młodzieży miejsce, które łączy w sobie sport i zabawę. Organizatorzy zabudowali przestrzeń 2700 m2. Na gości czeka tam ponad 60 trampolin różnego rodzaju, od rekreacyjnych po sportowe, (w tym największa profesjonalna trampolina sportowa superquad o powierzchni prawie 25m2), basen z gąbkami i poducha powietrzna do bezpiecznej nauki akrobacji, kosze do koszykówki, strefa do zbijaka i wiele innych miejsc do skakania. Naszym uczniom nie zabrakło sił i fantazji. Chętnie powtórzyliby takie wyjście.

Dorota Ziomek

Lekcja w kinie

 

LEKCJA W KINIE

Dnia 24 kwietnia uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej wybrali się na lekcję w kinie „ABC mediów” do kina Kultura w Wołominie.

Podczas tych zajęć poznali ciekawostki dotyczące narodzin różnych mediów: prasy, radia, telewizji i Internetu. Zobaczyli, jak wygląda praca dziennikarza. Dowiedzieli się, czym jest „zapping”. Poznali także wybrane gatunki telewizyjne. Uświadomili sobie, jak istotne jest rozważne korzystanie z Internetu oraz przekonali się, w jaki sposób media zmieniają nasze życie i patrzenie na świat. 

Po lekcji obejrzeli sprawnie zrealizowany, dobrze zagrany i mądry w wymowie film przygodowy „Król złodziei”.

W przyszłości planujemy kontynuować wyjazdy na „Lekcje w kinie”, gdyż  oprócz tego, że posiadają rekomendację rzeczoznawcy MEN i realizują podstawę programową, to twórczo aktywizują uczniów oraz świetnie łączą edukację i rozrywkę.

Barbara Pamrowska

W Parku "Leśna Frajda"

  Dnia 20 kwietnia 2017 r. klasa VI b aktywnie wypoczywała w parku „Leśna Frajda” w Deskurowie k. Wyszkowa. Zabawa na świeżym powietrzu pod okiem instruktorów była okazją do przeżycia super przygody w bezpiecznych warunkach. Na miejscu czekały na dzieci dwie trasy linowe, zjazd orczykowy (tzw. tyrolka) oraz Paintball Junior. Uczestnicy przechodzili trasą linową, która była systemem linowym przepięciowym, wymagającym użycia specjalnych uprzęży. Skorzystali również z paintballa. Była to świetna gra zespołowa na otwartej przestrzeni, polegająca na zdobywaniu flagi przeciwnika przy pomocy markera z różnokolorowymi nabojami. Na terenie parku znajdowała się również wiata na ognisko z kiełbaskami. Choć pogoda była rześka  to dzieciakom było gorąco. Odwaga, przełamywanie własnych słabości, koordynacja, gibkość, spryt, zwinność, równowaga to tylko niektóre z wielu umiejętności ćwiczonych przez szóstoklasistów.
Ulotne momenty naszych zmagań uwieczniła na zdjęciach Aleksandra Kokot oraz Filip Bogusz (udostępnił sprzęt). Zapraszamy do obejrzenia galerii :)
                            Marta Makarewicz – wychowawca klasy

 

Wycieczka uczniów klas I gimnazjum

na spektakl "Romeo i Julia".

 

 Jak zachęcić uczniów do czytania książek? Jak zmobilizować do przeczytania lektury? W konsekwencji, jak spowodować, żeby przeczytana lektura została zrozumiana przez uczniów, a nawet ich zaciekawiła?

 Najprostszym sposobem jest skorzystanie z edukacji teatralnej w tym temacie. Tak też zrobili uczniowie klas I gimnazjum, którzy 8 marca 2017r. pod opieką wychowawców udali się do Teatru Palladium na spektakl pt. "Romeo i Julia" w wykonaniu aktorów Teatru Nowego ze Słupska, a w reżyserii Bogusławy Semotiuk.

Spektakl przygotowany został klasycznie, bez skrótów tekstowych. Przedstawienie (gra w nim 15 aktorów) pełne jest skrzących się humorem i wyrazistością scen, świetnych pojedynków na szpady, wokalno – tanecznych układów i przede wszystkim mistrzowsko podanego tekstu. W miarę rozwoju akcji ta wesoła Werona zmienia się w nastrojowe i w końcu tragiczne miejsce śmierci najsłynniejszych kochanków.

Dwie godziny spędzone w teatrze były naprawdę niezastąpionym wrażeniem dla naszych uczniów, którzy recenzowali spektakl bardzo dobrze, uznając wyjazd za bardzo udany. Mile spędzony czas pozwolił im nie tylko przyjrzeć się bliżej grze aktorskiej na deskach teatru, podziwiać scenerię i grę świateł, ale przede wszystkim przybliżył im najbardziej znany i często wystawiany na całym świecie dramat Wiliama Shakespeare’a.

Wychowawczynie klas I gimnazjum

Premierowe widowisko Rewii Dziecięcej "Sylaba"

 

W dniu 8 marca 2017r. klasy Ia, IIa i IIB udała się do Domu Kultury w Wyszkowie premierowe widowisko Rewii Dziecięcej "Sylaba".  W najnowszym spektaklu Rewia starała się uzmysłowić dzieciom, jak doskonale mogą się uzupełniać przeciwieństwa, czyniąc nasze życie pełniejszym.

Widowisko "Kontrasty" miało skłonić widzów do przemyśleń, jak tytułowy kontrast potrzebny jest w życiu, by zrozumieć istotę rzeczy, uczuć, przedmiotów, wartości, emocji, zjawisk.

- Nic nie istnieje bez swojego przeciwieństwa. Gdybyśmy nie znali chorób, nie cieszylibyśmy się zdrowiem. Gdyby nie było zła, nie potrafilibyśmy zrozumieć i docenić dobra. Niech zatem nadal noc następuje po dniu, silni pomagają słabym. Niech koniec zawsze będzie początkiem czegoś nowego – to jedno z przesłań koncertu. Dziękujemy Rewii za barwne, piękne i mądre przedstawienie. Z przyjemnością zagościmy w Wyszkowie za rok.

Joanna Myśliwiec

Wycieczka klas IV-VI na Rewię Sylaba do Wyszkowa

 W poniedziałek 6 marca klasy IV - VI wraz z opiekunami pojechały na spektakularne widowisko: najnowszy spektakl Rewii Dziecięcej "Sylaba" pt. "Kontrasty" do Wyszkowskiego Domu Kultury "Hutnik".

 Mieliśmy okazję podziwiać występ grupy koncertowej, który składał się z 45 dziewcząt w wieku od 8 do 18 lat: piękny śpiew, bogatą choreografię oraz barwne stroje, które błyszczały. Na scenie rozbrzmiewały utwory premierowe oraz polskie i zagraniczne covery, zarówno w wersjach instrumentalnych, jak i wokalno-tanecznych. Piosenki rewiowe prezentowane były w rytm muzyki pop, latino, rock. Każdy z utworów rewia wykonywała w innym kostiumie scenicznym, również z rekwizytami. Widowisko było przepełnione zobrazowanymi kontrastami, które spotykamy w naszym życiu np. woda i ogień, obcy i swój, gruby i chudy, zwykły i niezwykły i wiele innych. Cały program artystyczny był bardzo ciekawy a zarazem pouczający.   

Kosmiczna wyprawa

 

Kosmiczna wystawa.

W piątek 3 lutego 2017 r. klasy II b oraz III b SP były w Warszawie na wystawie Gateway to Space. Przewodnim tematem wystawy był podbój Kosmosu i osiągnięcia ludzkości w tej dziedzinie oraz badania prowadzone przez amerykańską agencję NASA. Uczniowie zobaczyli wiele ciekawych eksponatów i makiet: oryginalny moduł pochodzący ze stacji kosmicznej MIR, ważącej 135 ton, modele rakiet (m.in rakietę Sojuz o długości 46 metrów, rakietęWostok czy Woschod), Sputnik 1, kapsułę Apollo, łazik księżycowy Lunar Rover, który uczestniczył w misjach Apollo, autentyczne elementy maszyn kosmicznych, oryginalne skafandry kosmonautów, w tym umundurowanie Gagarina oraz skałę księżycową. Wszystkie eksponaty można było dotknąć lub wejść do środka większości z nich.Ciekawostką były toaleta kosmonautów czy opakowania z żywnością. Uczniowie mogli sprawdzić, jak wiele guzików, włączników i wskaźników mają do kontrolowania astronauci na autentycznych kokpitach. Nie lada doświadczeniem był też lot rakietą na symulatorze lotu.

Uczniowie wyszli z wystawy zmęczeni, ale zadowoleni. Z całą pewnością dla miłośników Kosmosu i astronautyki było to ciekaw doświadczenie, dla innych inspiracja, by pogłębiać swoja wiedzę na ten temat.

Strona internetowa wystawy: http://wystawaspace.pl/

 A. Popławska, J. Myśliwiec.

 

3 lutego uczniowie klas IV oraz V  miały okazję uczestniczyć w przepięknym spektaklu pt. „W pogoni za bajką” wystawianym na deskach Teatru Rampa w Warszawie, w którym gościliśmy kolejny raz.  

 Uczniowie byli zachwyceni teatralno – musicalową zabawą znanymi bajkowymi wątkami i losami bohaterów. Całość tworzy muzyczna opowieść zaskakująca nowoczesną formą i pomysłem inscenizacyjnym.

 Przeplatają się w nim dwa światy: podziemny świat nieczytanych bajek oraz zabiegany świat współczesnego królestwa.

Wiecznie zajęty król Sukcesso Pałer zaniedbuje relacje ze swoją córką. Aby ojciec choć na chwilę przestał być królem i poświęcił swój czas tylko jej, królewna Rebella postanawia ukryć jego berło. Atrybut władzy ginie w czeluściach zamkowych lochów, a jego poszukiwanie daje początek fascynującej przygodzie z bohaterami wielu znanych bajek.

Zaskakująca roszada konwencji i stylów uczy znajdowania właściwego kontekstu oraz interpretacji wielu symbolów.

Wspaniała gra aktorska, ciekawa fabuła, dużo zabawy i morałów. Byliśmy zachwyceni!

 

Wycieczka klas I gimnazjum na LODOWISKO.

Jak aktywnie spędzić dzień? Jak świetnie się bawić? Jak propagować zdrowy tryb życia?

 Na te wszystkie pytania odpowiedzieć mogą uczniowie klas pierwszych gimnazjum, którzy w dn. 31-01-2017r. udali się na LODOWISKO do Ośrodka Sportu i Rekreacji "Polonez" w Warszawie.

 Do zabawy i aktywnego spędzenia czasu wystarczyła para łyżew i bilet na lodowisko. To bowiem jedna z niewielu zimowych form ruchu, którą możemy uprawiać w grupie, jednocześnie rozmawiając, a nawet trzymając za ręce.

Łyżwiarstwo ma również wiele innych zalet. Sport ten poprawia koncentrację, postawę, wyrabia zmysł równowagi, poprawia również wydolność i ogólną kondycję organizmu. Podczas wysiłku, jaki wykonujemy jeżdżąc na łyżwach, w pracę zaangażowane są niemal wszystkie partie mięśniowe. Wzmacniamy nogi, brzuch, ramiona i, przede wszystkim, obciążone, na co dzień plecy.

 Co najważniejsze, spośród niemal 60 uczniów nikt nie podpierał ściany. Łyżwy założyli zarówno Ci, którzy jeżdżą od dawna, jak i Ci którzy robili to po raz pierwszy. Z pomocą kolegów i koleżanek nauka jazdy na łyżwach poszła błyskawicznie, a zadowolenie wszystkich uczestników było dowodem bardzo udanej wycieczki. Uczniowie sami przyznali, że wcześniej się bali spróbować, że nie wiedzieli czy warto, jednak zorganizowana wycieczka pozwoliła im poznać zalety tego sportu i zarazem zachęcić do spędzania wolnego czasu na lodowisku. Dzięki temu w głowach naszych młodych gimnazjalistów narodziło się pytanie - co robimy w sobotę - wybieramy komputer czy łyżwy ? Wszyscy jednogłośnie wybrali łyżwy.

Cieszymy się zatem, że pomysł na wspólną wycieczkę stał się zarazem propozycję na aktywne spędzanie wolnego czasu przez naszych wychowanków.

Wychowawczynie klas I gimnazjum

Czas na łyzwy


 W  piątek 20.01.2017r. klasy IVa i Vb pod opieką wychowawców pojechały do Warszawy na lodowisko przy ul. Łabiszyńskiej. Jazda na łyżwach to bardzo ciekawy pomysł na aktywnie spędzony czas wolny. Osoby potrafiące jeździć na łyżwach doskonaliły i zdobywały nowe umiejętności. Natomiast ci, którzy jeszcze nigdy nie jeździli na łyżwach przy pomocy kolegów i koleżanek mieli okazję spróbować swoich sił i nauczyć się. Podczas tego rodzaju wyjazdów widać jak dzieciaki są zżyte ze sobą. Nikt się z nikogo nie śmieje, uczniowie, którzy potrafią jeździć wspierają i pomagają nowicjuszom. Zmęczeni ale szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

 

Z wizytą w Centrum Pieniądza NBP

im. Sławomira S. Skrzypka

20 stycznia klasy IIIc i IIId Szkoły Podstawowej wraz ze swymi nauczycielkami odwiedziły Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, by wziąć udział w zajęciach zatytułowanych „ Był sobie pieniądz”.

W trakcie zajęć prowadzonych w nowoczesnych, multimedialnych salach ekspozycyjnych, wyposażonych w unikatowe eksponaty, mogliśmy zobaczyć poszczególne etapy rozwoju pieniądza, od pojawienia się pierwszych płacideł, poprzez wynalezienie monet, powstanie pierwszych banknotów aż do pojawienia się elektronicznych form zapisu pieniądza.

Najwięcej emocji wzbudziła w nas wizyta w Skarbcu, gdzie każdy mógł wziąć do ręki sztabkę złota i przekonać się, ile waży dwa miliony w złocie oraz zobaczyć, ile miejsca zajmuje milion w banknotach o nominale 10 złoty. Dzieci miały także możliwość zobaczyć najstarszą i największą na świecie monetę. Pierwsza miała 2500 lat i podobiznę lwa, druga pochodziła ze Szwecji sprzed blisko 400 lat. Nasi uczniowie zgodnie stwierdzili, że współczesne pieniądze są lepsze, ponieważ najstarsza moneta rozczarował ich swoją wielkością – mały, niepozorny guzik, największa natomiast była niepraktyczna, bardzo ciężka. Ponadto dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się Narodowy Bank Polski, jaka jest różnica między założeniem lokaty, a zaciągnięciem kredytu w banku, gdzie drukowane są pieniądze i wybijane monety. Na pamiątkę wizyty w Centrum każdy otrzymał kartę magnetyczną z logo.

Przed wizytą w Centrum Pieniądza skorzystaliśmy z okazji i udaliśmy się na krótki spacer po Warszawie, przyozdobionej jeszcze świątecznymi dekoracjami.  W trakcie naszego spaceru zobaczyliśmy Pałac Prezydencki oraz odwiedziliśmy Bazylikę Świętego Krzyża, gdzie spoczywa serce Fryderyka Chopina.

 

 Beata Kuźma

Wyjazd do Radzymina na łyżwy

 W środę 21 grudnia klasa II c gimnazjum wraz z wychowawczynią P. Katarzyną Jabłońską pojechała do Radzymina na łyżwy. Przez 90 minut uczniowie cieszyli się możliwością doskonalenia umiejętności jazdy na łyżwach. Nie obyło się bez upadków, ale na szczęście niegroźnych. Młodzież bawiła się świetnie na świeżym powietrzu.  Zmęczeni jazdą ale i uśmiechnięci udaliśmy się na ciepły posiłek do pizzerii Biesiadowo.

Wyjazd do kina

6.12.2017r. klasy IVa i Vb w ramach mikołajek klasowych udały się do kina na film pt; " Viana - skarb oceanu". Tematyka filmu była bardzo pouczająca, ukazując że dobro zawsze zwycięża. Dzieciaki zarówno śmiały się jak i wzruszały. Czas spędzony w kinie minął bardzo szybko.  Po filmie udaliśmy się na małą przekąskę do Mc`Donalds`a. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

Wycieczka klasy III a Gimnazjum na lodowisko


8 grudnia 2016r.uczniowie klasy III a Gimnazjum ,żeby połączyć zabawę z edukacją odwiedzili warszawskie lodowisko, przy ul. Łabiszyńskiej 20.Był to jeden ze sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego. Młodzież pokazała cały przekrój swoich umiejętności , od chodzenia na łyżwach po finezyjne piruety. Niewątpliwie wszystkim towarzyszył dobry humor i świetna atmosfera na lodzie.
mgr Elżbieta Borkowska


Szaleństwo na wrotkach

  Pod koniec listopada klasa II c gimnazjum wraz z wych. Panią Katarzyną Jabłońską odwiedziła Wrotkarnię Roller Disco w Warszawie. Dwie godziny na wrotkach w rytmie Disco były niezapomnianym przeżyciem. Kryształowa kula i kolorowe światła sprawiły, że mogliśmy poczuć się jak na dyskotece. Polecamy wszystkim taką zabawę.

Klasa II c.

WYCIECZKA KLAS III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYCIECZKA KLAS III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

     

 06 grudnia 2016 r.  okazji Mikołajek klasy trzecie z samego rana wyruszyły do Warszawy na koncert pt. „5 złotych minut ratujących życie” odbywający się na Torwarze. Koncert został zorganizowany przez Fundację Prometeusz. Uczestnicy na samym początku obejrzeli najważniejsze informacje o Pierwszej Pomocy przedstawionej na prezentacji.

Po części edukacyjnej dzieci miały okazję pobawić się w rytmach muzyki Antka Smykiewicza, Julii i poćwiczyć Zumbę z małymi tancerkami. Nasi uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć niezwykłe sztuczki Pana Macieja Pola i jego Teatru Iluzji. Wielkie owacje i podziw wzbudziła niespodziewana wizyta Świętego Mikołaj. Na koniec wszyscy z wielkim wrażeniem przypatrywali się pokazom Laser Show.

Po koncercie wszyscy wrócili do szkoły zmęczeni, ale też pełni wrażeń.

Wychowawcy klas trzecich.

 

Wycieczka kl. Ia i Ib gimnazjum

 

W dn. 06-12-2016 z okazji "Mikołajek" uczniowie klas Ia i Ib gimnazjum

wraz z wychowawcami udali się do Cinema City Bemowo na film pt.

 

"Za niebieskimi drzwiami".

Za niebieskimi drzwiami - Szczygielski Marcin

Film "Za niebieskimi drzwiami" w reżyserii Mariusza Paleja, zabierał naszych uczniów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci - ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele - magiczne, kolorowe ptaki. Opowiada o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz… Magiczne drzwi prowadzą do świata "we śnie". Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać.

 

Film bardzo podobał się uczniom, wywołując zarazem wiele dyskusji o fabule, które stały się tematem spotkań

 na zajęciach z wychowawcami.

 

Joanna Rosz

Wycieczka klasy IIb i IIIb

 

W gościnie u króla Jana III Sobieskiego

czyli wycieczka klas II b i III a do Wilanowa

 

W dniu 25 listopada, klasy II b i III b Szkoły Podstawowej zwiedzały królewską letnią rezydencję – pałac w Wilanowie.

Choć dzień był chłodny i nieco pochmurny, naszym uczniom dopisywał słoneczny humor i towarzyszyły gorące reakcje.

Po pięknych pałacowych pokojach oprowadzali nas animatorzy. Poznaliśmy królewską parę osobiście, stając przed portretami, na których król i królowa spoglądali na zwiedzających z iście królewskim spokojem.

Zobaczyliśmy, jakimi przedmiotami w dawnych czasach posługiwali się władcy, jak urządzali pokoje, jakie nosili stroje. Podziwialiśmy piękno architektury pałacu wewnątrz i na zewnątrz.

Klas II b poszła na spacer, delektując się przyrodą, ciszą i pięknem tego miejsca.

Wycieczka, dla klasy III b stała się także okazją do nawiązania krótkiej rozmowy z obywatelami Chin, którzy zwiedzali pałac oraz wspólnego zdjęcia.

 

  Wychowawczynie klas II b i III b

W Wilanowie

 

Dnia 17.11.2016r. grupy 0a i 0b pojechały na wycieczkę do Wilanowa. Dzieci miały niebywałą okazję zobaczyć przepiękny pałac króla Jana III Sobieskiego. Pani przewodni skrupulatnie oprowadzała nas po komnatach pałacu. W każdej mogliśmy się na chwilę zatrzymać i ją obejrzeć. W każdej komnacie czekało na nas jedno zadanie: wyszukiwaliśmy czterech pór roku na sufitach i zwierząt, oglądaliśmy komnaty dzieci Jana i Marysieńki, widzieliśmy przepiękne rzeźby. Mieliśmy również możliwość przymierzenia kontuszu   i żupanu, niektórym dzieciom stroje tak się spodobały, że dumnie w nich maszerowały po poszczególnych komnatach. Na zakończenie dzieci zostały podzielone na mniejsze grupki i ich zadanie było ułożenie z puzzli rzeźb lub obrazów które widzieli w czasie lekcji w muzeum. Cóż to była za zabawa, przedszkolaki okazali się być perfekcyjnie przygotowani, układali puzzle z dużym zaangażowaniem. Po lekcji w muzeum zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przed pałacem w Wilanowie i wróciliśmy do szkoły.  

M. Kruk

W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

 

Nauka przez zabawę - z wizytą

w Centrum Nauki Kopernik

 23 listopada klasy IIIc i IIId naszej Szkoły Podstawowejodwiedziły Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Planetarium „ Niebo Kopernika”. Centrum Nauki Kopernik cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, o czym mogliśmy się przekonać patrząc na liczbę zwiedzających. Uczniowie  zwiedzili wystawy stałe : Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła oraz nową wystawę czasową „ Płyń lub giń”. Uczestniczyli także w spektaklu Teatru Robotycznego oraz pokazach w Teatrze Wysokich Napięć. Najbardziej pomysłowi i dociekliwi próbowali swoich sił w „ Majsterni” konstruując i przeprowadzając eksperymenty. Nasi mali naukowcy byli bardzo zadowoleni, głównie z tego, że można było wszystkiego dotykać, poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Dopełnieniem naszej wizyty był pokaz w planetarium zatytułowany „ Ziemia, Księżyc i Słońce”w czasie którego mogliśmy podziwiać piękne gwiazdozbiory oraz dowiedzieć się jak zmieniają się pory dnia i roku, dlaczego Słońce świeci i do czego można je wykorzystać. W filmie pokazana była również historia podróży kosmicznych oraz lądowania na Księżycu. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę, przeżycia! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 

Wychowawcy klas trzecich

„Z wizytą u króla Jana III Sobieskiego” 

W dniu 14.10.2016r. klasy I a, II a i III a wraz z wychowawczyniami, udały się na lekcję historii do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Podzieleni na dwie grupy uczniowie zwiedzili komnaty pałacu króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. Dowiedzieli się dużo ciekawych rzeczy o codziennym życiu władcy i jego rodziny. Bardzo dużą euforię wywołało przymierzenie stroju szlachcica. Mogli zobaczyć na własne oczy jak w tamtych czasach ubierano się, czym bawiły się dzieci króla i królowej.

Po ciekawej lekcji uczniowie wrócili do Słupna.

Wychowawcy klas I a, II a i III a


Wycieczka klasy VI a

 

W dniu 4 listopada klasa VIa odwiedziła Room Escape Warszawa z trzema pokojami zagadek: Piwnica, Laboratorium i Indiana. Real Life Escape Game to rodzaj zespołowej gry przygodowej offline, odbywającej się w specjalnie zaaranżowanym do tego celu pomieszczeniu (tzw. pokój zagadek), w której  uczestnicy musieli:

  • rozwiązywać szereg zagadek logicznych,
  • otwierać tajne skrytki,
  • odkrywać ukryte pomieszczenia,
  • uruchamiać różnego rodzaju urządzenia,
  • i współpracować jako drużyna.

Wszystkie te działania były powiązane ze sobą i prowadziły ku finałowi zabawy, jakim była ucieczka z zamkniętego pokoju. Zabawa odbywała się w świecie rzeczywistym pod presją czasu i trwała 60 minut.

Na szczęście każdy nie był zdany tylko na siebie – działał w towarzystwie dzielnej drużyny. Współpraca z pozostałymi graczami była warunkiem koniecznym, bez niej niemożliwe była by ucieczka z mrocznej Piwnicy czy Laboratorium szalonego naukowca. Szybko okazało się, że każdy z graczy ma unikalne kompetencje. Ktoś świetnie liczy, ktoś inny skrupulatnie przeszukuje wszystkie zakamarki, a wszystkim zawiaduje nowo mianowany lider. Konieczne było kreatywne myślenie i spostrzegawczość. Niczym drużyny super bohaterów mierzyliśmy się z kolejnymi zagadkami. Komunikacja była tutaj kluczowa, bez niej działanie było by jak błądzenie w gęstej mgle. Tylko sprawny przepływ informacji pozwolił na połączenie faktów i rozwiązanie łamigłówek.

Po niesamowitej zabawie udaliśmy się do Muzeum Techniki i Przemysłu mieszczącego się w Pałacu Kultury i Nauki. Przenieśliśmy się w dawne czasy, a także czasy naszych dziadków i pradziadków. Zwiedziliśmy wystawy i niektóre eksponaty bardzo nas zadziwiły np.: ogromnych rozmiarów pierwsze komputery, maszyny do pisania, szafy grające i pozytywki oraz pierwsze przenośne telefony.

Wysłuchaliśmy lekcji pt. OD TAM-TAMÓW DO E-MAILA podczas której przedstawione zostały podstawowe środki, jakimi posługiwali się kiedyś i posługują się obecnie
ludzie w komunikacji między sobą.

1. Ogień i dźwięk jako prastare nośniki informacji
2. Telegraf i telefon - prąd niesie myśl i głos
3. Wiadomości przetwarzane elektronicznie zdobywają świat - narodziny Globalnej Wioski

Opowieść o tym, jak ludzie porozumiewali się na odległość wczoraj i dziś była ilustrowana różnorodnym i bogatym zbiorem eksponatów: od dawnych aparatów telegraficznych i telefonów, zabytkowych central telefonicznych obsługiwanych ręcznie, poprzez odbiorniki radiowe i telewizyjne, aż do komputerów wszystkich generacji.

 

Wycieczka okazała się świetnym urozmaiceniem codziennego zdobywania wiedzy, treningiem kreatywnego myślenia i umiejętności współpracy w grupie oraz dostarczyła mnóstwo emocji.

Elżbieta Niedźwiedzka

Wyjazd do Escape Room`u

  Dnia 27.10.2016r klasa VI b pod opieką pani Marty Makarewicz i pani Pauliny Prus wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Najpierw poszliśmy do „Room Escape”. Real Life Escape Game to rodzaj zespołowej gry przygodowej offline, odbywającej się w specjalnie zaaranżowanym do tego celu pomieszczeniu (tzw. pokój zagadek), w której  uczestnicy musieli:
 rozwiązywać szereg zagadek logicznych,
 otwierać tajne skrytki,
 odkrywać ukryte pomieszczenia,
 uruchamiać różnego rodzaju urządzenia,
 i współpracować jako drużyna.
Wszystkie te działania były powiązane ze sobą i prowadziły do finału zabawy, jakim była ucieczka z zamkniętego pokoju. Zabawa odbywała się w świecie rzeczywistym pod presją czasu. W Escape Room były trzy poziomy trudności, nazwane: Piwnica, Indiana Jones i Laboratorium Szalonego Naukowca. Dzieci, które weszły do „Piwnicy” wyszły przerażone, bo w środku było ciemno i uwagę przykuwał straszny motyw. Indiana był troszkę trudniejszy. Można powiedzieć, że był to tryb przygodowy. Ostatnim i zarazem najtrudniejszym pokojem było „Laboratorium”, w którym za zadanie mieliśmy rozwiązać masę zadań matematycznych.
Następnym punktem wycieczki była lekcja muzealna w Muzeum Techniki i Przemysłu. Pan przewodnik opowiadał, nam historię telefonu i telegrafu. Poznaliśmy sylwetki sławnych wynalazców: Antonio Meucci, Alexander Bell. Było bardzo ciekawie.
Wycieczka była udana. Z niecierpliwością czekamy, aż nasza pani zorganizuje kolejną, tak samo fajną wycieczkę.
Daria Godlewska, kl. VIb

Wizyta u Króla w Wilanowie

 

Dnia 07.10.2016 r. uczniowie klas IVa, IVb, Va i Vb wybrali się pod opieką pań: Edyty Pietrzak, Barbary Pamrowskiej, Martyny Borkowskiej oraz Urszuli Szragi do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na lekcję historyczną, pt. „Wizyta u króla”.

Chociaż Jan III nie podjął nas w swojej rezydencji osobiście, to poznaliśmy go całkiem dobrze podczas zwiedzania komnat, w których i on przebywał. Dowiedzieliśmy się, kogo nazywał swoją „niepokonaną pasją”, ile książek zgromadził w królewskiej bibliotece i co lubił czytać. Pani przewodnik odpowiedziała też na pytanie, czy zwycięzca spod Wiednia naprawdę wyruszył na wojnę w sandałach. Spostrzegawczym uczniom udało się znaleźć w królewskich apartamentach szaroburego kota i małą małpkę. Również przez chwilę mogliśmy się poczuć jak XVII-wieczny szlachcic, wkładając żupan i kontusz.

Z wycieczki wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę oraz pełni zachwytu nad pięknem wystroju rezydencji, jak i otaczającym pałac malowniczo ukształtowanym ogrodem.

W Parku Trampolin

 

W dniu 28 października 2016 roku klasa IIB gimnazjum pojechała do Parku Trampolin w Warszawie, aby zrelaksować się po "ciężkim tygodniu nauki w szkole". Hangar 646 jest to miejsce, które łączy rozrywkę ze sportem. Miłośnicy dobrej zabawy i skakania mają dla siebie 2700m2 przestrzeni wypełnionych trampolinami, planszami i batutami. Zabawy i śmiechu było co niemiara. Każdy z nas szalał na trampolinach, w ogromnym basenie wypełnionym gąbkami i w strefie akrobatycznej. Przestrzeń Parku podzielona jest tak, że by mogły się odbywać różne aktywności sportowe, dlatego mogliśmy grać w zbijaka, koszykówkę, nieustannie skacząc. Zabawa ta była bardzo wyczerpująca, dała nam ogromną dawkę adrenaliny. Do domu wróciliśmy bardzo wyluzowani, odstresowani i zadowoleni.
Uczniowie IIB z wychowawcą E.Baranowską.
--
Pozdrawiam
 
Edyta Baranowska

 

Wycieczka klas I i II gimnazjum do Pałacu w Wilanowie.

 

Dnia 04.11.2016r. (piątek) uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum wraz z wychowawcami wybrali się do Pałacu w Wilanowie na lekcję muzealną pt. „ Na sarmanckim dworze“.

Podzieleni na grupy, pod opieką bardzo sympatycznych przewodników rozpoczęliśmy wędrówkę po rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Już na wstępie, gdy poznawaliśmy architekturę zwiedzanego pałacu dowiedzieliśmy się, że król Jan III wzniósł swą wilanowską rezydencję, by – jak na prawdziwego Sarmatę przystało – cieszyć się urokami życia na wsi, odpoczywać w otoczeniu przyrody, doglądać prac związanych z uprawą roli i ogrodnictwem. Przyglądając się uważnie dekoracjom pałacu, mogliśmy znaleźć odbicie ziemiańskich upodobań króla. Wędrując przez kolejne komnaty pałacu, zwiedziliśmy miejsca, w których przebywał wraz ze swoją Marysieńką. Dowiedzieliśmy się, kogo nazywał swoją „niepokonaną pasją”, ile książek zgromadził w królewskiej bibliotece i co lubił czytać. Dzięki pani przewodnik odkryliśmy liczne dworskie tajemnice. Poznaliśmy historię miłości króla i jego żony, stosowane przez nich kody, a także obowiązującą w wilanowskiej rezydenzji hierarchię. Barwne i jakże obrazowe opowiadanie naszych przewodników pozwoliło nam się poczuć, jak na dworze u samego króla. Dowiedzieliśmy się nie tylko, jak żyli, co lubili robić, ale także co jedli i w co się ubierali szlachcice w okresie polskiego baroku. O sarmackich ucztach opowiedziały nam barwne przepisy staropolskiej kuchni, dotyczące takich dań jak: łapy niedźwiedzia, gęś czarna czy bobrowe ogony, a obowiązującą w baroku modę mogliśmy zobaczyć „na żywo“ – na naszych kolegach, którzy mieli okazję przymierzyć elementy staropolskiego stroju – żupan, pas kontuszowy, kołpak.

Jednym słowem kultura sarmancka odkryła przed nami prawie wszystkie swe tajemnice, a zarazem dała wiele wskazówek, jak postępować.

Wycieczka okazała się bardzo pouczająca dla nas wszystkich, szczególnie dla dziewcząt naszego gimnazjum, które wiedzą już jak dać wielbicielowi „czarną polewkę“ i kwiaty, jakiego koloru przyjmować od chłopców. Panom natomiast spotkanie ze szlacheckom kulturą uświadomiło niewątpliwie, jakie zadania wedle naszej tradycji spoczywają na mężczyznach i jak wielki zaszczyt mają,uczęszcząjąc do szkoły, szerząc swój język, historię, sprawność intelektualną i fizyczną.

Joanna Rosz

 

Wycieczka do Centrum Pieniądza

Wycieczka do Centrum Pieniądza

3 listopada klasy Ia,Ib, Ic i IIa Gimnazjum wraz z wychowawcami pojechały na wycieczkę do Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Utworzono w nim stałą ekspozycję liczącą ponad 2000 m2 powierzchni podzieloną na 16 modułów tematycznych. Zwiedzający poznają tam tajniki historii pieniądza, zgłębiają wiedzę ekonomiczną, uczą się zasad inwestowania i lokowania środków finansowych, mogą brać udział w warsztatach. Wszystko to odbywa się w imponującej scenerii wśród kilku tysięcy eksponatów i ponad 250 najnowocześniejszych urządzeń multimedialnych.

Nasi uczniowie podzieleni zostali na trzy grupy. Jedna z nich wzięła udział w bardzo ciekawych warsztatach, podczas których uczestniczyła w procesie produkcji pieniędzy. Każdy zaprojektował i wykonał własny pieniądz zgodnie z obowiązującymi zasadami.Dwie pozostałe zwiedzały ekspozycję stałą. Pod czujnym okiem pana Przewodnika przenieśli się w czasy starożytności. Dowiedzieli się, jak kiedyś funkcjonowała wymiana handlowa, co służyło za płacidła, czy gdzie po raz pierwszy wprowadzono monety. Potem wkroczyli na „Ulicę Bankową”, zbudowaną w stylu XVIII/XIX wieku, by poznać początki polskiej finansjery. Następnie przeszli do Sali Banku Centralnego, w której zapoznali się z ideą i funkcjami tej placówki. Bardzo ciekawe okazały się sala przypominająca współczesną giełdę oraz Laboratorium autentyczności, w którym uczniowie zobaczyli różne typy zabezpieczeń na polskich banknotach, uczyli się, jak odróżnić pieniądz prawdziwy od fałszywego. Wisienką na torcie okazał się Skarbiec. Każdy mógł wziąć do ręki sztabkę złota i osobiście przekonać się, ile waży dwa miliony w złocieJ. Na pamiątkę wizyty w Centrum każdy otrzymał „banknot” z własnym imieniem i nazwiskiem i „kartę płatniczą”, która umożliwiła wyjście z obiektu. Uczniowie wrócili do szkoły bardzo zadowoleni.

Dorota Ziomek

 

W teatrze Palladium

 

Dnia 27 października 2016r. uczniowie klas IVa, IVb, Va, Vb pod opieką pań wychowawczyń wybrali się do teatru Palladium w Warszawie na spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery.

Jest to opowieść o potrzebie przyjaźni, ciepła i akceptacji. Na Zielone Wzgórze, do domu Mateusza i Maryli Cuthbert przybywa jedenastoletnia Ania Shirley. Ania jest sierotą, wcześnie straciła rodziców, ale swoim pozytywnym nastawieniem do życia podbija serca wszystkich wokół.

Podczas przedstawienia Ania została przewodnikiem po Zielonym Wzgórzu. Przypomniane zostały najbardziej znane epizody powieści m.in.: farbowanie włosów, poczęstunek „sokiem malinowym”, utarczki słowne Ani z Małgorzatą. Spektakl był zabawny i liryczny – dlatego jednocześnie zachwycił i rozbawił młodych widzów oraz skłonił do wielu refleksji.  Dowcipnym dialogom towarzyszyły piosenki wykonane w  niezwykle atrakcyjnej konwencji musicalu. W nastrój opowieści wprowadziła bogata scenografia oraz stylowe kostiumy. Pełne uroku przedstawienie dostarczyło uczniom niezapomnianych emocji, a dorosłym przypomniało „smaki” dzieciństwa.

Wyjazd do Bydgoszczy

 

 25 października uczniowie Gimnazjum z Naszej Szkoły  wraz z uczniami Gimnazjum z Załubic  w ramach integracji szkolnych odwiedzili Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy. Organizatorką wyjazdu była p.Teresę Jóśk współpracującą z Fundacją Kreatywni  .Na miejscu odbyła się demonstracja prowadzona przez p.Beatę Dolatę na temat efektywności  energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych”. Uczniowie  zapoznali się z nowymi metodami grzewczymi .Po raz kolejny przypomnieli sobie jak należy oszczędzać energię elektryczną i jak zadbać o niską emisję gazów dostających się do naszej atmosfery. Oglądany budynek wzbudził w nas wiele emocji, gdyż został wykonany w technologii odwróconego dachu. Podobno zaliczany jest do 7 cudów Europy. Ponadto mieliśmy okazję poznać  Bydgoszcz, która jest pięknym polskim miastem.

mgr Elżbieta Borkowska

 

Wycieczka do Państwowego Muzeum Etnograficznego

 

W dniu 25 października 2016 r. klasa III b SP odwiedziła Państwowe Muzeum Etnograficzne w warszawie. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej „Wybrane regiony etnograficzne Polski”, podczas której bardzo wiele dowiedzieliśmy się o Kaszubach, Kurpiach i kulturze łowickiej, Podhalu i bogatej kulturze góralskiej. Po wysłuchaniu wykładu i obejrzeniu prezentacji, dzieci podzielone na grupy miały do wykonania kilka zadań. Dodajmy, niełatwych zadań, do rozwiązania których wykorzystać można było wiele eksponatów z ekspozycji muzealnej. Na koniec były warsztaty, podczas których uczniowie wykonali kubki na ołówki z motywami ludowymi, omawianych regionów Polski. Lekcja była trudna i pełna nowych pojęć oraz faktów. Ale warto było zobaczyć, jak różnorodna, piękna, kolorowa i bogata jest kultura i dziedzictwo poprzednich pokoleń naszego kraju.

  1. Popławska, M. Jaroszewska

Z wizytą u królowej i króla

05.10.2016r. klasy IIIc i IIId wraz z wychowawczyniami p. Beatą Kuźmą, Katarzyną Materą oraz Magdaleną  Moczkowską udały się na warsztaty do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego  w Wilanowie. Chociaż Jan III Sobieski i Marysieńka nie podjęli nas w swojej rezydencji osobiście,  to poznaliśmy ich całkiem dobrze podczas zwiedzania komnat, w których i oni przebywali. Dowiedzieliśmy się, kogo Jan III nazywał swoją „niepokonaną pasją”, ile książek zgromadził  w królewskiej bibliotece i co lubił czytać. Usłyszeliśmy odpowiedź na pytanie, czy zwycięzca spod Wiednia naprawdę wyruszył na wojnę w sandałach. Przez chwilę można było się poczuć jak XVII-wieczny szlachcic, wkładając żupan i kontusz. Mieliśmy też okazję spojrzeć na rezydencję wilanowską oczami królowej Marysieńki- niezwykłej kobiety, skromnej francuskiej dwórki, która została królową wielkiego państwa. Jak ubierała się na co dzień królowa? Co przysparzało jej zmartwień, a z czego czerpała największą radość.  Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe ,bogatsze o nową wiedze wróciły w późnych godzinach popołudniowych do Słupna.

Wychowawcy klas III c i III d 

Dzień w Twierdzy

 

„Dzień w Twierdzy”

11 października klasy Ia, Ic i IIaGimnazjum wraz z wychowawcami pojechały na wycieczkę do Twierdzy Modlin. Na początku uczniowie poznali historię tego zabytkowego obiektu wojskowego. Dowiedzieli się, że początki twierdzy sięgają potopu szwedzkiego oraz – żerozbudowywali ją kolejno żołnierze Napoleona icara Rosji. Do 1989 roku stacjonowało w niej wojsko polskie. Następnym punktem programu wycieczki było zejście do podziemi. Trasa prowadziła pod fosę otaczającą twierdzę. W korytarzach panowały zupełne ciemności, które rozjaśniały jedynie świecące latarki. Na ścianach spały nietoperze. Grupa nie traciła jednak humoru i po wyjściu na zewnątrz, za namową Pani przewodnik, próbowała forsować nasyp fosy. Znalazło się kilku śmiałków, którzy zaryzykowali. Śmiechu było co niemiara, bo z nasypu trzeba było również zejść. Droga zaś była stroma i usłana mokrymi liśćmi. Przez trzy godziny poznawaliśmy najciekawsze miejsca twierdzy. Zatrzymaliśmy się też przy tarasie widokowym, z którego można oberwać pozostałości ogromnego spichlerza i miejsce, gdzie łączą swoje nurty dwie rzeki: Narew i Wisła. Po zakończeniu zwiedzania Pani przewodnik przekazała uczniów wojskowym instruktorom, pod których czujnym okiem, podzieleni na cztery grupy, gimnazjaliści rozpoczęli grę terenową – podchody. Po odnalezieniu wszystkich ukrytych wskazówek, instruktorzy zabierali uczniów na strzelnicę, gdzie odbyły się zawody strzeleckie. Na zakończenie zabawy zaproszeni zostaliśmy na ognisko. Po kilkugodzinnym wysiłku pieczone kiełbaski i chleb smakowały wybornie. Do szkoły wróciliśmy trochę zmarznięci, ale bardzo zadowoleni.

Dorota Ziomek

Spotkanie literackie o Henryku Sienkiewiczu

 

Dnia 10 października 2016r. na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin uczniowie klas IVa, IVb, Va oraz Vb wybrali się pod opieką pań wychowawczyń do Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie na spotkanie literackie: „O Henryku Sienkiewiczu – dla najmłodszych czytelników. Opowieści Waldemara Smaszcza.”

Pan Waldemar Smaszcz jest historykiem literatury, krytykiem, eseistą, tłumaczem, autorem
wielu książek i wyborów wierszy, przyjacielem ks. Jana Twardowskiego. W 2000 r. papież Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Najczcigodniejszego Krzyża *Pro Ecclesia et Pontyfice*.

Uczniowie z uwagą wysłuchali niezwykle interesującej, wygłoszonej z wielką pasją prelekcji na temat życia i twórczości polskiego pisarza – noblisty. Na zakończenie zadali kilka pytań, na które pan Waldemar chętnie odpowiedział.

Wyjazd do Płocka

 

Dnia 29 września klasy IVa, IVb oraz Vb wybrały się wraz z wychowawczyniami na jednodniową wycieczkę do Płocka.

Tuż po godzinie 8.00 ruszyliśmy przestronnym  i komfortowym autobusem w górę Wisły. Gdy dotarliśmy do celu naszej podróży, pierwsze kroki skierowaliśmy do Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego- jednej z najstarszych szkół w Polsce, popularnie zwanej Małachowianką. Poznaliśmy historię tejże szkoły. Pani przewodniczka wymieniła nam nazwiska znanych uczniów, którzy do niej uczęszczali. Dowiedzieliśmy się również, że podczas prac renowacyjnych, które odbyły się kilka lat temu, archeolodzy odkryli szczątki 60 osób, które zostały tam pochowane pomiędzy XIII a XV w.

Następnie udaliśmy się na Stary Rynek- reprezentacyjny plac z ratuszem - siedzibą władz miejskich. Został on otoczony kamienicami z XVIII i XIX wieku.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Należy ona do najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków miasta, kryjący w swoim wnętrzu sarkofag ze szczątkami dwóch władców Polski – Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego. Katedra zachwyciła nas swoją architekturą, wystrojem i położeniem.

Później udaliśmy się do restauracji na pyszny obiad. Gdy zjedliśmy, czekała już na nas kolejna atrakcja- zoo. Mogliśmy tam dokładnie obejrzeć węże, jaszczurki, patyczaki, żółwie. Zobaczyliśmy w pełnej okazałości m.in. słonie, żyrafy, hipopotama, tygrysa oraz lwy.

Ostatnim punktem wycieczki był rejs po Wiśle, podczas którego mogliśmy podziwiać piękno przyrody oraz się zrelaksować.

Z głowami pełnymi wrażeń i niezapomnianych przeżyć, udaliśmy się w podróż powrotną do Słupna.

Wycieczka do kina

 


Dnia 4 października uczniowie klas: I a, II a i II b wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Cinema City Promenada na lekcję w kinie (temat: „Mój przyjaciel zwierzak”) oraz pokaz filmu animowanego „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Dzieci chętnie wysłuchały lekcji, uświadamiając sobie, że zwierzę to przyjaciel człowieka, o którego należy codziennie dbać, zapewniając mu pożywienie, czas na spacery, zabawę i sen. Dzieci dowiedziały się, jak zachowywać się w obecności zwierząt, w jaki sposób można pomóc porzuconym zwierzętom oraz jak troszczyć się o swoich czworonożnych przyjaciół. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i pogłaskać psy, które zostały przyprowadzone na lekcję
w kinie. Dzieciom bardzo spodobał się film, który ukazywał, że zwierzęta zostawione codziennie w domu na określony czas, nie zajmują się wyłącznie tęsknotą za właścicielami, ale prowadzą swoje własne, osobne życie pełne przygód i zabawy.

Na pewno uczniowie zapamiętają tę wycieczkę na długo, gdyż mogli wzbogacić swoją wiedzę o zwierzętach oraz ciekawie spędzić czas.

„W dziką stronę…” czyli klasa IIB na zajęciach w lesie

 W dniu 30 września 2016r. klasa IIB wybrała się na zajęcia edukacyjne do lasu w Słupnie. Wychowawczyni zainspirowana książką, którą otrzymaliśmy w czerwcu za obchody Dnia Pustej Klasy pt. „W dziką stronę czyli rozmowy o edukacji w przyrodzie”, postanowiła przenieść część zajęć przyrodniczych na łono natury. Uczniowie mieli doskonałą okazję do dotknięcia, powąchania, sfotografowania wszystkiego o czym zwykle uczą się w szkole z podręczników, które choć piękne i kolorowe, nie zastępują bezpośredniego kontaktu z poznawanym środowiskiem – w tym przypadku lasem. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy i wspólnymi siłami rozwiązywały zadania: wyszukiwały i nazywały gatunki drzew, zbierały materiał przyrodniczy do prac plastycznych, mierzyły obwody drzew, rozwiązywały zagadki. Zwieńczeniem lekcji był odpoczynek na łonie natury, wsłuchiwanie się w odgłosy lasu, doświadczanie jego zapachu. Dzieci pełne wrażeń i wiedzy wróciły do szkoły. W planach klasy IIB – odwiedzić las wiosną…już nie możemy się doczekać. Relacja z wyprawy w galerii zdjęć, zaś prace które powstały po powrocie – przy szatni klas I-III.

Joanna Myśliwiec


 

                                              WYCIECZKA KLAS III A I III B

21 września uczniowie klas IIIa i IIIb razem z wychowawczyniami udali się do Parku Edukacji i Rozrywki na „ Farmę Iluzji”. Wyjazd miał na celu dobrą zabawę, co  sądząc po radosnych buziach naszych dzieci chyba się udało!  Wyjechaliśmy już o 7.30, ale mimo porannej godziny dzieci tryskały energią.

Uczniowie w trakcie zwiedzania z przewodnikiem mieli możliwość zobaczenia najważniejszych atrakcji. Bez wątpienia taką atrakcją jest zwiedzanie Latającej Chaty Tajemnic czy obejrzenie Muzeum Iluzji i Lewitujących Piłeczek. Mieliśmy możliwość zrobienia sobie zdjęcia z „Głową na Talerzu” i zajrzenia do Studni Nieskończoności. Przeszliśmy przez Labirynt Luster i Wiklinowy Labirynt. Następnie obejrzeliśmy bajki w Klubiku Filmowym. Dużo ciekawości wzbudzał „Lewitujący kran”. 

Po tak intensywnym spacerze uczniowie poszli na obiad pod chmurką. Po obiedzie był czas na kupno pamiątek, gadżetów i rekwizytów dla młodych iluzjonistów.

To był bardzo ciekawy dzień i pełen wrażeń.

                                                                                                                                                Agnieszka Sawicka

<<   Sierpień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
                   1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
MAPA SERWISU
STATYSTYKA