Szkoła Równych Szans
(wiecej)
LOGO
(wiecej)

Spektakle profilaktyczne

Świat według Reksia”- bajka profilaktyczna dla dzieci z klas 0-3 szkoły podstawowej. 

19 października 2016r. Teatr Kurtyna zaprosił uczniów klas 0-III  na zabawny, poruszający  i mądry spektakl, wypełniony muzyką i humorem, opowiadający historię małej Dominiki i jej wiernego psa, historię, która była teatralną lekcją, skupioną tematycznie na realizacji najważniejszych działań edukacyjnych i profilaktycznych w I etapie kształcenia. 

 Zagadnienia profilaktyczne poruszane w bajce to: promocja zdrowego stylu życia (aktywnego wykorzystania czasu wolnego), uwrażliwienie na niebezpieczeństwo kontaktu  z nieznanymi substancjami i przedmiotami, zagrożenie używkami od najmłodszych lat życia, zapobieganie agresji (rozpoznawanie trudnych emocji i promowanie właściwych sposobów ich wyrażania), bezpieczne korzystanie z Internetu, kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt, opieki nad nimi i empatii, szacunku do opiekunów i osób starszych.

  Edyta Pietrzak

 

 

KONCERT PROFILAKTYCZNY ,,KUSZENIE ŚMIERCI”

 

Dnia 20 listopada 2015 roku gościliśmy w naszej Szkole pana Lecha Dyblika, który poprowadził, skierowany do uczniów gimnazjum  i VI klas szkoły podstawowej, program profilaktyczny ,,Kuszenie śmierci”. Lech Dyblik  jest aktorem filmowym i telewizyjnym, który popularność i sympatię widzów zyskał dzięki rolom w filmach „Czas honoru”, „Szpilki na Giewoncie”, „Niania”, „Ranczo”, „Klan”, „Świat według Kiepskich”, „Pod Mocnym Aniołem”.  Na podstawie własnego życia aktor omówił przyczyny i okoliczności popadania w uzależnienie, które prawie zniszczyło jego życie, doprowadziło dobrze zapowiadającego się aktora na samo dno, do myśli o samobójczej śmierci. Na szczęście nastąpiło przebudzenie i postanowienie szukania pomocy, leczenia. Był to moment zwrotny w życiu artysty. Od ponad dwudziestu lat nie pije alkoholu, ale wciąż czuje potrzebę rozliczania się z własnym życiem  i przestrzegania innych przed uzależnieniami. Nasz gość słusznie zauważył, że przecież nikt nie planuje zostać alkoholikiem, czy narkomanem, lecz dzieje się to stopniowo, niezauważenie. Często młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, że imprezy z alkoholem mogą stać się początkiem problemów z nałogiem.

Pan Dyblik w swoich opowieściach podkreślał znaczenie rodziny, którą należy doceniać, nawet jeśli nie zawsze jest idealna. Mówił  o wzajemnych relacjach, które w rodzinie ciągle trzeba budować  i pielęgnować. Opowiadał o szacunku do drugiego człowieka  i wyborach, których powinniśmy dokonywać każdego dnia :,,Czy to, co robię, jest dobre, czy złe? Po co żyję? Czy jestem dobrym człowiekiem?” Aktor ma nadzieję, że jego opowieści przeplatane pieśniami Okudżawy pomogą młodzieży dokonać właściwych wyborów i iść drogą życia wolną od wszelkich uzależnień.

Historia z życia aktora zobrazowała złożony problem uzależnień  w przejmujący sposób i z pewnością pozostanie w pamięci naszej młodzieży. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem  uczestniczyli   w spotkaniu.

Dnia 21 marca klasy VIa i VIb wraz z wychowawczyniami wzięły udział w imprezie profilaktyczno-rozrywkowej z cyklu "NIEĆPA 2014". "NIEĆPA" to ogólnopolska kampania profilaktyczna, której celem jest zwrócenie uwagi i uczulenie społeczeństwa na problemy związane z zażywaniem środków psychoaktywnych: narkotyków, dopalaczy, alkoholu. Gościem specjalnym programu była Aleksandra Szwed, aktorka młodego pokolenia, znana z telewizji. Impreza odbyła się na Sali Kongresowej PKiN w Warszawie a organizatorami byli: PAJA- Pomorska Agencja Imprez Artystycznych, Polskie Radio RDC oraz Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii. Program profilaktyczny połączony był z koncertem zespołów Sto Procent i Blue Cafe. Artyści zagrali dla publiczności kilka swoich bardzo dynamicznych i wyjątkowo melodyjnych, szybko wpadających w ucho utworów, zarówno nowych jak i tych sprzed lat. Muzycy zaprosili do wspólnej zabawy publiczność zgromadzoną na sali, muzyka porwała tłumy młodzieży. Pod sceną działy się niesamowite rzeczy, cała sala śpiewała, tańczyła, bujała się i oklaskiwała artystów. Po imprezie, późną wieczorną porą, zmęczona, ale szczęśliwa młodzież wracała do Słupna. Jeszcze w autokarze panował rokowy nastrój!

 Marta Makarewicz

 

KONCERT PROFILAKTYCZNY

KONCERT PROFILAKTYCZNY

11 grudnia 2013r. uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum uczestniczyli w koncercie profilaktycznym prowadzonym przez pana Jarosława Wajka. Artysta związany był z zespołem Oddział Zamknięty, a obecnie zajmuje się pracą z osobami które mają problem z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków.Realizowany w formie koncertu rockowego przeplatanego opowieściami program bardzo zainteresował naszych uczniów. Artysta opowiadał o swoim życiu, pełnym często dramatycznych i tragicznych wydarzeń, które nauczyły go mądrze żyć i dokonywać właściwych wyborów. Pan Wajk mówił prostym, młodzieżowym językiem. Przestrzegał przed zgubnym, niszczycielskim skutkiem narkotyków, przypominał, jak wielką siłą jest rodzina i dobry z nią kontakt.Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali muzyki, ale również przesłania kierowanego do nich. Jak ocenili uczniowie spotkanie: „warto mieć własne zdanie”, „nie powinniśmy robić czegoś dla „lansu”, „zanim coś zrobimy liczmy się z tym co będą czuli inni”, „nie skrywajmy w sobie uczuć, gdyż bardzo ciężko żyć z myślą, że nikt nie wie o naszym cierpieniu”, „ten program bardzo mi się podobał, skłaniał do głębszych rozmyślań i pozwolił mi wczuć się w sytuację panującą w wielu domach, „za jedno z najważniejszych zdań uważam to, że jeśli nasza nadzieja jest większa od czarnych myśli, to jesteśmy w stanie zrobić wszystko”, „uważam, że to spotkanie było bardzo ciekawe, obudziło we mnie wiele emocji. Zdałam sobie sprawę z kilku ważnych rzeczy w moim życiu. Narodziły się we mnie jakieś postanowienia. Liczę na więcej takich spotkań”.

Spektakle profilaktyczne

Są bardzo dobrym sposobem przekazywania dzieciom i młodzieży treści edukacyjnych i profilaktycznych. Powodują, że widzowie nie tylko słuchają i patrzą, ale też przeżywają, to co dzieje się na scenie, utożsamiają się z bohaterami, którzy mają podobne, jak większość dzieci, problemy, ale potrafią je z pomocą odpowiednich osób rozwiązać. Spektakle uczą radzenia sobie z trudnościami, zwracania się o pomoc, mówienia o swoich odczuciach. W naszej Szkole przedstawienia z profilaktyki uzależnień i profilaktyki wychowawczej odbywają się dla uczniów z każdego poziomu edukacyjnego od kilku lat. Spektakle są bezpłatne dla uczniów.

KONCERT PROFILAKTYCZNY ,,ŻYCIE NA NIBY”

13 września 2012r.odbył się koncert profilaktyczny  ”Życie na niby”, z którym do naszej młodzieży z gimnazjum oraz klas VI szkoły podstawowej przyjechał Pan Jacek Musiatowicz- poeta, tekściarz i bard z Radzynia Podlaskiego, laureat wielu nagród, w tym nagrody Prezydenta RP za wybitną osobowość twórczą oraz  laureat 33 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Artysta związany był z zespołami: Siekiera, Perfect, Oddział Zamknięty, TSA oraz z wokalistami np. Patrycją Markowską i Iwoną Węgrowską.
Realizowany w formie koncertu rockowego przeplatanego opowieściami program bardzo zainteresował naszych uczniów. Artysta opowiadał o swoim życiu, pełnym często dramatycznych i tragicznych wydarzeń, które nauczyły go mądrze żyć i dokonywać właściwych wyborów. Pan Musiatowicz mówił prostym, młodzieżowym językiem. Przestrzegał przed zgubnym, niszczycielskim skutkiem narkotyków, przypominał, jak wielką siłą jest rodzina i dobry z nią kontakt, że trzeba szanować i doceniać rodziców, bo może ich, tak jak przydarzyło się to jemu, nagle zabraknąć. Prezentowane, bardzo osobiste piosenki autorstwa Jacka Musiatowicza zawierały głęboką treść i były naprawdę dobre.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali muzyki, ale również przesłania kierowanego do nich.